Düşen BTC hakimiyeti ile boğa için ne anlama geliyor?

  Bitcoin (BTC) hakimiyeti 33 ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Ethereum’un (ETH) hakimiyeti ise güçlenmeye devam ediyor. Çinli Blockchain muhabiri Colin Wu buradan yola çıkarak 2017’deki boğa koşusu ile devam eden boğa koşusu arasındaki farkları yorumladı.

  Kripto para piyasaları bir kez daha öngörülemez bir evreden geçiyor. Son haftalarda piyasada fiyat hareketliliklerin çift yönlü olarak çok hızlı değişim gösterdiği görülüyor. Bu hareketliliklerde Bitcoin’in (BTC) piyasa hakimiyeti son 33 ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Öte yandan Ethereum’un hakimiyeti ise güç kazanmaya devam ediyor. Bu kombinasyon, 2018 yılında büyük bir düzeltme için, bir katalizör olarak değerlendirilmişti.

  Ağustos 2018’den Bu Yana BTC Hakimiyeti İlk Kez Bu Seviyeye Dokundu

  Çinli Blockchain muhabiri Colin Wu, piyasa hakimiyetleri üzerinden boğa koşuları ile ilgili yorumlarını paylaştı. Wu, 2017’de yaşanan boğa koşusu ile devam eden boğa koşusunu kıyaslayarak, aralarındaki farkları açıkladı. Wu, Bitcoin’in piyasa değeri ile piyasanın geri kalanı arasındaki oran olan “BTC hakimiyetinin, Ağustos 2018 döneminden bu yana ilk kez %47,54 seviyesine dokunduğunu fark etti. Aynı süreçte Ethereum’un piyasa kapitalizasyonundaki payı %15 seviyesini aştı.

  Coinbase, Apple Store Girişimini Tekrarladı

  Gelişmeye devan eden altcoin sezonunun ortasındaki bu değerlerin benzerleri, 2018 yılında kripto para piyasalarında “kışın” başladığını gösteriyordu. Ayrıca bu gösterge, birçok analiste göre 2017 rallisinin son zamanlarını anımsatan tek gösterge de değil.

  U.Today tarafından verilen bilgilere göre Coinbase uygulaması, iOS tabanlı cihazlar için yakın bir zamanda Apple Store girişimini tekrarladı. Bu durumun aynısı en son 7 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşmişti. Bu tarih, Bitcoin’in 19 bin 600 doları geçerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdığından iki hafta öncesine denk geliyor.

  Wu “Kurumsal İlgi” ve “DeFi Çılgınlığı” Süreçlerini İşaret Etti

  Fakat Wu, yaptığı açıklamalarda yatırımcıların paniğe kapılmasına gerek olmadığını vurguladı. Son dönemlerde sektöre iki sürecin hakim olduğunu ifade eden Wu, bunların “kurumsal ilgi” ve “DeFi çılgınlığı” olduğunu ifade etti.

  Bitcoin Tresuries verilerine göre kurumsal şirketler serbest bırakılan Bitcoin arzının %6,78’ine sahip. Bu, 1 milyon 424 bin 841 Bitcoin’e denk geliyor. Bu Bitcoin’lerin ederi ise yaklaşık 77 milyar dolar değerinde. Öte yandan DeFi segmentinde kilitli olan toplam varlık hacmi de ilk defa 66 milyar doları geçti. Bir yıl önce bu seviye 1 milyar doların altındaydı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle