Kripto Para

Çin CBDC için Ant Group ile ortaklık kuruyor

  Çin Halk Bankası (PBoC), merkez bankası dijital parası (CBDC) destekleyen bir platform oluşturmak için, Alibaba Group’un da bağlı olduğu Ant Group ile ortaklık kurdu. Global Times haberine göre PBoC, 3 yıldır Ant ve Tencent ile çalışma halinde.

  Dünyada merkez bankası dijital parası (CBDC) adımını ilk atan Çin, bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İlk kez 2014 yılında CBDC çalışmalarına başlayan Çin, 2020 yılında bazı bölgelerde test harcamalarına başlamıştı. CBDC konusunda dünyada öncü konumunda bulunan Çin, CBDC çalışmaları için yeni ortaklık adımları attı.

  Taraflar Arasındaki Gerginlik CBDC İçin Rafa Kaldırıldı

  Çin Halk Bankası (PBoC), CBDC destekleyen bir platform oluşturmak için Alibaba Group’un da bağlı olduğu Ant Group ile ortaklık kurdu. Haberi VOA News, 3 Mayıs tarihinde duyurdu. Haberde PBoC ile Ant Group’un karşılıklı çabalar ile dijital yuan geliştirmek için ortaklık kurduğu belirtildi. Global Times haberine göre PBoC, e-CNY’nin geliştirilmesi adına son 3 yıldır Ant ve Tencent ile birlikte çalışıyor. Taraflar hareketi ortaklaşa bir şekilde tanıtacak, geliştirme ise Ant Group tarafından yapılacak.

  Ortaya çıkan bilgilere göre PBoC son 3 yıldır Ant ve Tencet ile birlikte, dijital yuan için çalışmalarına devam ediyor. Bölgede Alibaba’nın da bağlı olduğu Ant Group ile Çin hükümeti tarafından oluşturulan Tencet arasında bir miktar gerginlik olduğu biliniyor. Ancak çok uluslu teknoloji şirketi Tencent ile Ant Group’un CBDC’nin yapısını ve dağıtım yollarını oluşturma konusundaki kararlılığının bozulmadığı öğrenildi.

  Koalisyon İçin Bir Endişe de Var

  Öte yandan Geo Securities CEO’su Francis Lun, Çin’deki siyasi durum ile en büyük ödeme platformlarından biri olan Ant Group arasındaki ortaklıkla ilgili endişelerini dile getirdi. Lun’un konuya ilişkin yer verdiği ifadeler şöyle:

  “Çinli yetkililer Ant’a, büyük verilerini merkez bankasına teslim etmeleri gerektiğini söylüyor. Komünist Parti iktidar olana kadar veriler özel ellerde kalmayacak.”

  CBDC’ler Hükümetin Kontrol Aracı Olabilir

  PBoC yetkilileri, üretilen CBDC’lerin türünün tek örneği olacağını açıkladı. VAO raporuna göre e-yuan ayrıca “hükümet gözetimi için” bir araç olacak. Francis Lun, hükümetin kullanıcı işlemlerini CBDC’ler ile kontrol edebileceğini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle