Kripto Para

Dev varlık yönetim şirketinden BTC ETF başvurusu

  Kripto para dünyasına giriş yapmak isteyen geleneksel finans şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Yönetimi altında 35 milyar dolar değerinde varlık bulunan Global X şirketi, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu için harekete geçti…

  ABD merkezli en büyük varlık yönetim firmalarından biri olan Global X şirketi de Bitcoin ETF başvurusu için düğmeye bastı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) resmi başvuruyu yapan firmanın yönetimi altında 35 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Bu gelişme, kripto para destekçileri ile BTC yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı. 

  Geçtiğimiz gün yapılan BTC ETF başvurusunda Global X Bitcoin Trust isimli borsa yatırım fonu kurulacağı açıklandı. İçerisinde lider kripto para birimi Bitcoin’e yer vermesi beklenen bu fonun SEC tarafından onaylanması gerekiyor. Eğer regülatörler bu onayı verirse, Global X varlık yönetim şirketi Cboe BZX borsasında ETF’lerinin işlem görmesini sağlayabilecek.

  SEC Tarafından Onay Bekleniyor

  Söz konusu fonun SEC tarafından onaylanması durumunda hangi kodla ve ne zaman işlem göreceği gibi detaylı bilgiler ise şirket tarafından zamanı geldiğinde açıklanacak. Farklı alanlarda kurmuş olduğu 84 adet borsa yatırım fonu bulunan Global X şirketi en sonunda kripto para sektörüne de adımını atmış oldu.

  2018 yılında finans dünyasında çok büyük ses getiren hamleye imza atarak Güney Kore merkezli Mirae Asset firmasını satın alan Global X dikkat çekiyor. Mirae Asset şirketinin de yönetimi altında 563 milyar dolarlık varlık bulunması firmaların ne kadar büyük olduğunu gösteriyor

  Bitcoin ETF Başvuruları Birikti

  Yönetimi altında 35 milyar dolarlık varlık bulunan Global X şirketinin yanı sıra SEC’e Bitcoin borsa yatırım fonu başvurusu yapan şirketlerin sayısı giderek arttı. Son dönemde hatırlanacağı üzere WisdomTree, Valkyrie, VanEck, ARK Investments gibi daha farklı kuruluşlar da Bitcoin borsa yatırım fonu kurabilmek için regülatöre başvuruda bulundu. Şu ana kadar hiçbir Bitcoin ETF başvurusunu onaylamayan SEC’in yakın zamanda bunlara yanıt vermesi bekleniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle