Kripto Para

Binance yüzünden mağdur olan yatırımcılar mahkeme yolunda

  Daily Telegraph haberine göre Avustralyalı yatırımcılar, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e toplu halde dava açmaya hazırlanıyor. Habere göre yatırımcılar, borsada tekrarlanan sistem arızlarından kaynaklanan kayıpları için mahkemeye başvurmayı düşünüyor.

  Kripto para piyasalarında zaman zaman ani ve sert fiyat hareketlilikleri görülebiliyor. Böyle zamanlarda, dünyanın birçok yerinde kripto para borsaları ile ilgili olarak kullanıcılardan şikayetler gelebiliyor. Bu şikayetler, genellikle borsaların bu gibi zamanlarda işlem verememesi ya da işlemleri aksatması ile ilgili oluyor. Benzer şekilde Avustralyalı bazı kripto para kullanıcıları da bu durumdan şikayetçi oldu ve yatırımcılar işi yargıya taşımaya karar verdi.

  Borsaya Erişim Sağlayamadı, Zararı 181 Bin Dolar

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, özellikle piyasada sert volatilitelerin görüldüğü Şubat ve Mayıs aylarında erişim sorunları yaşadı. Daily Telegraph haberine göre, Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan kripto para yatırımcısı Francis Kim de bu aksaklık sırasında ciddi kayıplar yaşadı. Kim, 19 Mayıs tarihinde yaşanan büyük çöküş sırasında Binance’in erişim sorununun, kendisine 181 bin dolara mal olduğunu söyledi. Kim, daha sonrasında ise borsaya dava açmak için araştırmalara başladı.

  Mağdur Grup Daha Fazla Mağdur Arıyor

  Binance’in başka kullanıcılarını da mağdur etmiş olabileceğini düşünen Kim, davayı toplu şekilde açıp açamayacağını araştırmaya başladı. Habere göre Binance, Francis Kim’in aksaklık nedeniyle yaşadığı zararı karşılamak için kendisine 60 bin dolarlık tazminat vermeyi teklif etti. Ancak Kim, bu teklifi reddetti ve toplam zararı 1,2 milyon ABD dolarını geçen 10 kişi daha buldu. Fakat grubun toplam zararı toplu dava açmayı karşılamadığı için, mağdur grup uluslararası piyasalarda bu şekilde zarar uğramış başka kişileri aramaya başladı.

  ASIC Teknik Arıza Yaşayanların Korunmayacağını Söyleyerek Uyardı

  Avustralya’da kripto para borsalarına yönelik şimdilik bir düzenleme çalışması bulunmuyor. Ancak bir Avustralya Senatosu üyesi bu alandaki düzenlemelerin güncellenmesi için başvurular yapmaya devam ediyor. Toplu dava girişimi sonrasında Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) bir açıklama yaptı. ASIC, sistem arızaları ve teknik sorun nedeniyle zarara uğrayan yatırımcıların korunmayacaklarını belirten uyarılarda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle