Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 24 – 30 Mayıs 2021

  Bitcoin (BTC) fiyatında çalkantılı bir hafta daha geride kalırken, yatırımcılar bekledikleri toparlanma hareketlerinin gelmemesiyle endişe yaşadı. Lider kripto para biriminin fiyatında haftanın ilk işlem gününde yatırımcıları umutlandıran bir yükseliş gerçekleşse de devamında düzeltme hareketi devam etti.

  24 Mayıs ile 30 Mayıs tarihleri arasında Bitcoin fiyatını yakından etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  24 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketleri bir anda tersine döndü ve hızlı bir ralli başladı. BTC fiyatı bir önceki günkü kaybın ardından hızlı toparlanma belirtisi gösterdi. Gün içinde 40 bin dolar barajını test eden Bitcoin fiyatı yüzde 11.74 oranındaki yükselişle günü 38.750 dolardan işlem görerek kapatmayı başardı. 

  JP Morgan Chase, Bitcoin fiyatındaki düşüşün geçen hafta yaşanan yüzde 30 oranındaki hareketliliğe rağmen hala bitmemiş olabileceğini söyledi. Dev yatırım bankasının analistleri, Bitcoin’deki düşüşün bittiğini söylemek için henüz “çok erken” olduğu belirten rapor yayınladı. İngiliz banka devi HSBC’nin CEO’su Noel Quinn Bitcoin ve kripto para hizmeti sunmayı düşünmediklerini açıkladı.

  Büyük Bitcoin yatırımcıları, bir önceki gün gerçekleşen yüzde 7’den fazla BTC düzeltmesinde dip fiyattan yoğun bir şekilde alım yaptı. Glassnode'un verilerini kullanan Morgan Creek Digital Kurucu Ortağı Anthony Pompliano, Bitcoin balinalarının alıma devam ettiğini duyurdu. Bu açıklama piyasaya olumlu yansıdı ve BTC fiyatındaki toparlanma hız kazandı. 

  Rus milletvekillerinin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin “sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı” olarak kullanılmasına izin verecek kanun tasarısı üzerinde çalıştıkları öğrenildi. Yerli kripto para basınında ise TBMM Dijital Mecralar Komisyonu toplantısında kripto para sektörü gündeme getirildi. Komisyonda dijital dönüşüm, sosyal ağlar ve Bitcoin gibi kripto paralar konuşuldu. 

  ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan Goldman Sachs, kripto paralar hakkında yayınladığı raporunda olumlu ifadelere yer verdi. Dev banka geçen yıl içinde Bitcoin ve kripto paraların birer varlık sınıfı olmadığını belirtse de son 1 senedir tam tersi yönde açıklamalarla gündeme geldi.

  25 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC fiyatındaki hızlı toparlanmadan sonra yine volatil geçen bir işlem günü oldu. Salı gününde kripto para piyasasını etkileyen haberlerle birlikte yine 40 bin dolar barajı test edildi ama bunun üzerine çıkmak mümkün olmadı. BTC fiyatı yüzde 0.96 oranındaki geri çekilmeyle 38.378 dolardan işlem gördü. 

  Tesla CEO’su Elon Musk, Kuzey Amerika’daki Bitcoin madencileri ile konuştuğunu ve kendisine “gelecek vaat eden” açıklamalarda bulunulduğunu vurguladı. Ünlü milyarder, madencilerin yenilenebilir enerjiye bağlı olacaklarını beyan edip bunu şeffaf bir şekilde paylaşacaklarını ifade edince piyasadaki olumlu hava arttı. 

  MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise toplantıyı organize edenin kendisi olduğunu vurgulayarak Bitcoin Madencilik Konseyi’ni kurduklarını açıkladı. Madenciler bundan sonra da dünya çapında sürdürülebilir enerji odaklı madenciliğe önem verecek. Milyarder yatırımcı ve ünlü koruma fonu yöneticisi Ray Dalio, BTC'yi tahvillere tercih edeceğini söyledi.

  Bybit, Çin ülke kodlu bir telefon numarası kullanan tüm kullanıcılarının hesaplarını 15 Haziran’da kapatacağını duyurdu. Kripto para sektörünün en büyük türev borsalarından biri olan Bybit tarafından yapılan bu açıklama BTC fiyatındaki toparlanma hareketini olumsuz etkiledi

  26 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Çin’in İç Moğolistan bölgesindeki yöneticiler, kripto para madencileri için yalnızca yerel düzeyde uygulanan yasağın detaylarını paylaştı. Bu haberler kripto para yatırımcılarında endişeye yol açtı. Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Bitcoin ve kripto para madenciliğinin 22 Eylül’e kadar yasaklandığını söyledi.

  Bitcoin'de tehlike çanları çalarken, JP Morgan analistleri, kripto para piyasasının bu devasa düzeltmeye rağmen sağlıklı kaldığını belirtti. Dev yatırım bankasının raporunda, sert düzeltme hareketinin Mart 2020’den sonraki en büyük çöküş olarak nitelendirildiği görüldü. 

  ABD’li ünlü dolar milyarderi yatırımcı ve iş insanı Carl Icahn, kripto paraların gelecekte her zaman hayatımızda yer edineceğini kaydetti. İnsanların yüksek enflasyon sebebiyle duydukları korkudan dolayı Bitcoin ve kripto para yatırımı yaptıklarını ifade etti. 

  27 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki düşüş hareketleri perşembe gününde de devam etti. BTC fiyatı yüzde 2.12 oranındaki kayıpla 38.417 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin fiyatındaki toparlanmanın durması ve yeniden satışların gelmesinde basına yansıyan haberler etkili oldu. 

  Reuters’ın bildirdiği habere göre, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, kripto para ve benzeri varlıkların insanlar için tehlike oluşturduğunu dile getirdi. Başkan; komite üyelerine, kripto varlıklar konusunda şüpheli olduğunu ve bu sektörün tehlikeli olduğunu söyledi.

  FED Denetim Başkan Yardımcısı Randal Quarles'ten kripto para sektörü hakkında kritik açıklamalar geldi. Üst düzey FED yetkilisi, kripto para endüstrisine gelecek düzenlemelerin yolda olduğunu aktardı.

  Dünya Bankası'nın önceki baş ekonomisti ve eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, Bitcoin'in kalıcı olacağını düşündüğünü açıkladı. Güvenlik arayan ve servetini saklamak isteyenler için üzerinde anlaşılan biçim olması sebebiyle kripto paraların sonsuza kadar kalacağını kaydetti.

  Bitcoin fiyatının 42 bin dolara tutunmakta zorlanmasının ardından, opsiyon piyasasında avantaj ayıların eline geçti. Bu gelişme BTC fiyatında yükseliş bekleyen yatırımcıları tedirgin ederken, analistlerin “Bitcoin boğa sezonu bitti mi?” tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. 

  28 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Cuma günü basına yansıyan olumsuz haberlerin etkisi ile yine sert bir düzeltme yaşadı. BTC fiyatı 38.543 dolarla başladığı gün içinde yüzde 7.17 oranında kayıpla 35.662 dolara kadar düştü

  Analist Justin Bennett, kripto yatırımcılarının önümüzdeki haftalarda çok daha fazla oynaklıkla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Bazı kripto para uzmanları, volatilitenin artmasının beklendiğini ve hatta uzun vadede sağlıklı olduğunu söylerken bazı analistler de yatırımcıları kaçırdığını ifade etti.

  Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, kripto para piyasasında yapılan trading işlemlerinin çoğunun spekülatif olduğunu açıklayan açıklamasıyla gündeme damgasını vurdu. Başkan ayrıca, kripto para fiyatlarındaki volatilite seviyesinin “aşırı derecede yüksek” olduğunu ifade ederek BTC fiyatındaki çöküşü hızlandırdı. 

  Bitcoin kararsız hareketler sergilemeye devam ederken yatırımcıların tedirginliği arttı. Analistler Bitcoin boğa döngülerindeki ortalama hareketlere göz atarak Bitcoin’de ayı sezonuna girilip girilmediğini araştırmaya başladı. İnternet üzerinde yapılan aramalarda BTC ayı sezonu aramaları rekor kırdı. 

  29 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük Bitcoin fonu olan Grayscale’nin ve Dijital Currency Group’un kurucusu Bary Silbert, Bitcoin’de boğa sezonunun bittiğini ima eden bir paylaşım yaptı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından Joe Biden’ın 2022 yılına ilişkin bütçe önerisi yayınlandı. Bu bütçede kripto paralara yönelik yeni düzenleme planları da yer aldı. 

  Çin Devlet Konseyi tarafından Bitcoin madenciliği ve alım satımına yönelik sert regülasyonlar geleceğine dair açıklama yapılması ile birlikte Çin’deki madencilik süreci karıştı. Pek çok kripto para madencilik tesisi faaliyetlerini yurt dışına taşıma kararı aldı. 

  Büyük kripto para fonu Grayscale, yalnızca bir günde 2,1 milyar dolarlık kripto varlığını kaybetti. Uzmanlar son birkaç aydır Grayscale fonunu Bitcoin miktarında ciddi oranda azalma olduğunu dile getirdi. Bu haberlerin etkisiyle BTC fiyatında yüzde 3.02 oranında kayıp yaşandı

  30 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatı haftanın son işlem gününde bir miktar toparlanma hareketi yaptı. Son 3 gündür kayıp yaşayan lider kripto para birimi, piyasadaki olumlu havanın etkisi ile yükseliş hareketleri başlattı. BTC fiyatı yüzde 3.09 oranında değer kazanarak 35.652 dolar seviyesine tırmandı. 

  Binance CEO’su CZ, “Şayet Bitcoin’in gelecekte çok daha iyi fiyatlara yükselebileceğine inanıyorsanız, herkesin korktuğu yerde cesur olmasınız.” diyerek yatırımcılara seslendi. Bitcoin fiyatında boğa piyasası döngüsünü iyi takip etme tavsiyesinde bulunan CZ, doğru noktadan mal toplayarak başlandığında boğa bitiminde güzel kazanç elde edebileceklerini söyledi.

  MicroStrategy şirketinin kurucu ortağı ve aynı zamanda CEO’su Michael J. Saylor Bitcoin hakkındaki yorumunda piyasada oynaklıkla birlikte yeniden canlılık görülebileceğine dikkat çekti. Basına yansıyan olumlu hava Bitcoin fiyatındaki toparlanmayı beraberinde getirdi

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle