Kripto Para

MicroStrategy BTC duyurusu yaptı, hisseler çakıldı

  Yazılım şirketi MicroStrategy, piyasalarda “iş zekası devi” olarak adlandırılıyor. Ancak şirketin hisse senetlerinde (MSTR), borçlanarak Bitcoin (BTC) yatırımları yapılması gibi birçok etkene bağlı olarak ciddi bir düşüş yaşandı. 7 Haziran’da New York Menkul Kıymetler Borsası açıldıktan sonra MSTR değeri %2,17 düştü.

  Teknoloji şirketi MicroStrategy, finans piyasalarında “iş zekası devi” olarak tanımlanıyor. Şirket, aynı zamanda ilk kez Bitcoin (BTC) yatırımı yapan halka açık şirket konumunda bulunuyor. Şirketin rezervlerinde 92 binden fazla Bitcoin bulunuyor. 7 Haziran kurunda bu miktar 3,3 milyar dolara denk geliyordu. 3,3 milyar dolar, şirketin ilk Bitcoin yatırımının 1,5 katına denk geliyor. Bu BTC birikiminin yanı sıra şirket ayrıca 7 Şubat tarihli duyurusunda 400 milyon dolarlık öncelikli tahvil satışları ile Bitcoin yatırımı yapacağını açıklamıştı.

  Uzmanlar MSTR Değer Kaybının Nedenlerini Yorumladı

  Şirket, daha önce yapılan açıklamalarda önde gelen para birimlerindeki olası değer kayıplarına karşı sigorta olarak BTC birikimi yaptığını ifade etmişti. Ancak peş peşe gelen BTC yatırımları ile şirketin kendisini dolardaki değer kaybından çok daha fazlasına karşı korumaya aldığı görülüyor. Zira MSTR Şubat ayından bu yana %63 oranında değer kaybetti. 7 Haziran’da New York Menkul Kıymetler Borsası’nın açılışı ile şirketin hisse senedi değeri %2,17 düştü. MicroStrategy’nin hisse senedindeki değer kayıplarının sebepleri arasında şu etkenler gösteriliyor:

  • Zayıf kalan bir bilanço,
  • Çok fazla borç yükü,
  • Borçlanarak yapılan Bitcoin yatırımları,
  • Risklerin göz ardı edilerek şirketin daha fazla BTC yatırımı adına borçlanmaya devam etmesi.

  Şirketin En Çok Yer Verdiği Yatırım: Bitcoin

  MSTR değeri 2021’de 1.135 dolar seviyesine kadar yükselmişti ancak 7 Haziran’da MSTR değeri 469,29 dolar seviyesine kadar geriledi. Şirketin alternatif varlıklarında en çok Bitcoin’e yer ayırdığı görülüyor. Örneğin şirketin toplam gayrimenkul yatırımları toplam yatırımların %0,2’si kadar. Uzmanlar, BTC’deki volatilite göz önünde bulundurulduğunda bunun risk taşıdığını ifade ediyor.

  BTC’de Olası %50’lik Bir Gerileme, MicroStrategy’yi İflasın Eşiğine Getirebilir

  MicroStrategy borçlarını karşılayabilecek bir gelir sağlayamazken, borçlanarak BTC yatırımı yapmaya devam ediyor. Stratejist Juan De La Hoz, 2014 ve 2018’de görülen sert düşüşlere değinerek durumu değerlendirdi. Hoz, BTC’nin ilerleyen dönemlerde %50 veya daha fazla değer kaybetmesi halinde MicroStrategy’nin borçlarını ödemeyecek hale gelmesinden endişelendiğini dile getirdi. Hoz böyle bir olası durumda şirketin büyük olasılıkla elindeki BTC’leri satabileceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle