Pax Dollar (USDP) Nedir? Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasaları TerraUSD’nin de etkisiyle 2022 yılında stablecoinler ile çalkalanmaya devam ediyor. Piyasalar için önemli bazı çözümler geliştiren ve dünyanın önde gelen düzenlenmiş stablecoini olmayı başaran USDP ise piyasa görünümü ile dikkat çekti. Pax Dollar (USDP) projesinin vizyonu ve proje detayları ise yakından takip ediliyor. USDP avantajları, projenin detayları ve hedeflerine ilişkin merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. 

  Pax Dollar (USDP) Coin Nedir?

  Pax Dollar (USDP), 2018’de kurulan ve itibari para (fiyat) teminatlı bir stablecoin projesidir. Fiyat istikrarı bulunan varlığa veya varlık sepetine sabitlenen ve volatiliteyi en aza indirmek için tasarlanan bir kripto para birimidir. Dünyanın önde gelen düzenlenmiş stablecoin’i olarak tanımlanmaktadır.  

  Pax Dollar (USDP) Projesi ve Whitepaper

  Pax Dollar teknik makalesinde projenin vizyonu gelecek dönem hedeflerinin gerçekleştirilmesi için uygun zeminin yaratıldığına işaret ediyor. Düzenlenmiş stablecoin olarak tasarlanan ve fiyatı itibari para teminatlı bir stable coin olarak birçok soruna çözüm üretmek olan USDP, piyasalarda görülen volatiliteyi en aza indirmeyi hedeflemektedir. Stablecoinler kripto paralara veya itibari para birimlerine bağlanabilir olmasıyla çözüm üreten önemli varlıklar olarak öne çıkmaktadır. 

  Projenin hedeflerinin kısa vadede gerçekleştirilmesini sağlayacak teknik altyapı için uygun zemini hazırlayan ekip, emtia ticaretlerinin bile yapılmasını sağlayacak uygun ortamı sağlamaktadır. Ethereum blockhacin üzerinde çalışan ve ABD sınırları için yer alan, Paxos’a ait banka hesabında dolara bire bir oranda teminatlandırılmış token da bulunmaktadır. Paxos Standart (PAX), ERC – 20 standartlarına uygun geliştirilmiş olmasıyla dikkat çeker. Geniş bir kullanım alanı sunan ve bu yönüyle önemli konum elde eden Pax Dollar (USDP) ise beklentileri bu yönüyle karşılamaktadır. Projenin teknik makalesinde yer verilen detaylara ve kapsamlı bilgiye ise https://paxos.com/usdp/# bağlantı adresini kullanarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.  

  Pax Dollar (USDP) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Paxos Standard, Charles Cascarilla ve Rich Teo tarafından geliştirilmiştir. Charles Cascarilla kurucu ortağı olarak aynı zamanda CEO’luk görevini de üstlenen ekibin en önemli isimleri arasında yer almaktadır. Association for Digital Asset Markets (ADAM) oluşumunda da kurucu ve yönetim kurulu üyesi olması, Paxos için güven veren detaylar arasında yer almaktadır. 

  Paxos’uun diğer kurucu ortağı olan ve önemli birçok projede yer alan Rich Teo ise Cedar Hill Capital Partners’ta önemli görevlerde bulunmuştur. Kariyerinde önemli başarılara imza atan Rich Teo, proje başarısını etkileyen önemli isimler arasında yer almaktadır.  

  Pax Dollar (USDP) Kullanım Alanları Neler?

  Pax Dollar (USDP) stablecoin olarak tasarlanmıştır. Bu özelliği Pax Dollar (USDP) için farklı kullanım senaryolarının ortaya çıkmasına imkan vermektedir. Bu yönden işlevsel bir yapı sunmaktadır. İtibari para teminatlı bir stablecoin olarak tasarlanan USDP, fiyat istikrarı bulunan bir varlığa veya varlık sepetine sabitlenmiştir. Bazı kullanım senaryolarında emtia ticarine bile izin vermektedir. Fiyat riskini en aza indirecek blok zincir varlıkları ile işlem yapma avantajı sunmaktadır. Diğer sabit kripto para birimlerinde olduğu gibi Pax Dollar (USDP) kullanım alanı da istikrar açısından çeşitli avantajlar sağlamaktadır. 

  Pax Dollar (USDP) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Pax Dollar (USDP), benzer stablecoin projeleri ile benzer hedefler taşısa da bazı yönlerden ayrılmaktadır. Teknik açıdan farklı detaylar ve hedeflerin belirlenmesi işle USDP diğer projelerden kendini ayırmayı başarmıştır. Benzersiz yanları aynı zamanda projeye olan güveni artırmaktadır. Oluşan bu güven sayesinde önemli birçok avantaj da oluşmaktadır. 

  Pax Dollar (USDP) projesini benzersiz yapan projeyi öne çıkaran başlıca özellikler ise kısaca şöyle özetlenebilmektedir:

  • Paxos Standard (PAX), Ethere veya diğer ERC – 20 standardına uygun varlıklar gibi Ethereum blok zincir ağı üzerinde işleme konabilmektedir. 
  • Her kullanıcının elindeki USD’leri anında Paxos Standart Token’larına dönüştürülmelerine izin veren bir sabit para olarak görev yapmaktadır. 
  • Protokolün asıl amacı ise ABD dolarını blok zincir teknolojisi için stabil hale getirmektir. 
  • New York’ta finansal hizmetler d
  • Zenleyici kurumundan onaylı tüzük ile faaliyet göstermektedir. 
  • Küresel bir ağ oluşturarak zorlukların ortadan kaldırılması hedefi ile önemli bir vizyona sahiptir. 

  Güncel USDP Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 USDP fiyatı %usdp+try% TL. Döviz cinsinden ise %usdp+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Pax Dollar fiyatı 24 saatte %usdp+yuzde%.

  Teknik açıdan stablecoinlerin fiyatı 1 USD ile eşittir. Değeri ilgili varlıklara 1’e 1 oranda sabitlenen bu kripto paraların fiyatı da haliyle söz konusu seviyenin çok üzerinde veya altında kalmaz. Kasım 2021’de tüm zamanların en yükseği olan 2,02 USD seviyesi dikkat çekerken, en düşük ise Mart 2020’de 0,87 USD seviyesini görmüştür. Stablecoinlerin hedefi herhangi bir varlığa sabitlenerek işlem yaparken piyasalarda görülen oynaklığın ortadan kaldırılmasıdır. USDP başarısının da bu özelliği sayesinde artırılması hedeflenmektedir. Projeyi etkileyecek negatif bir unsur olmadığı sürece bu coinlede sert iniş ve çıkışlar beklenmez. Ancak siber saldırılar, yaptırımlar veya diğer unsurlar Terra örneğinde olduğu gibi ani kayıplara yol açabilir.  

  Pax Dollar (USDP) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Pax Dollar (USDP), diğer benzer projelerde olduğu gibi güçlü ve zayıf yönleri ile değerlendirilmelidir. Paxos Standart ve USDT ile en verimli şekilde işlem gerçekleştirmek için bu detayların iyice araştırılması gerekmektedir. Pax Dollar (USDP) avantajları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • USDP istediğiniz zaman eşdeğer ABD dolarına (USD) dönüştürülmektedir. Bire bir dolar tarafından destekleneceğine dair güvence verir. 
  • En yüksek tüketici koruma standartlarını karşılayan New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından denetlenmekte ve düzenlenmektedir. 
  • USDP rezervleri nakit ve nakit benzerlerinde tutulmaktadır. 
  • Para depolama ve göndermeye olanak tanır. 
  • Herkes tarafından kullanılabilir. 

  Pax Dollar (USDP) dezavantajları:

  • Teknik yönden belirsizlikler ve aksamalar yaşanabilir. 
  • Proje hedeflerine belirlenen sürede ulaşılamayabilir. 

  Pax Dollar (USDP) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Pax Dollar (USDP) birçok kripto varlık platformunda bulunmaktadır. Al – sat işlemleri için bu platform üzerinden hızlı işlem gerçekleştirilebilir. USDT listeleyen borsalar kısaca şunlardır:

  • Binance 
  • Coinbase Exchange 
  • MEXC
  • AAX
  • OKX

  Pax Dollar (USDP) Coin Piyasa Bilgileri

  ABD dolarının fiyat istikrarının blok zincir teknolojisinin verimliliği ile birleştirmeyi başaran Paxos Standard, dijital bir dolar olarak görev yapmaktadır. Maksimum arzı diğer stablecoin projelerinin bir çoğunda olduğu gibi belirsizdir. Toplam arz ise güncel CoinMarketCap verilerine göre 945 milyon seviyesinin üzerinde seyretmektedir. 

  Pax Dollar (USDP) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Pax Dollar (USDP) satın almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: USDP bulunan borsaların uygulamasına giriş yapılır.
  • 2. Adım: Hesabı olmayan kullanıcılar yeni borsa hesabı oluşturur.
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama sonrasında yatırım yapılır.
  • 4. Adım: USDT; ETH, BTC, BUSD gibi çiftler üzerinden işlem yapılır.
  • 5. Adım: Alım sonrasında uyumlu ve güvenli cüzdanlarda muhafaza edilir.  

  Özet Olarak

  Paxos Standard projesinin hedefleri arasında Pax Dollar (USDP) ile sunduğu birçok fırsat ve avantaj dikkat çekmektedir. Blok Zincir teknolojisi ile ABD dolarının istikrarının birleştirme hedefi ile gelecek vizyonu takdir edilmektedir. Dijital bir dolar olarak da tanımlanan ve bu yönde görev alan Pax Dollar (USDP), dünyanın herhangi bir yerine anında güvenli şekilde transfer edilmesiyle de özel bir proje olarak değerlendirilmiştir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle