Kripto Para

HKMA Başkanı’ndan dikkat çeken “kripto” açıklaması!

  Endonezya’daki G20 finans liderleri toplantısında online olarak katılan Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Başkanı Eddie Yu, panelde kripto paralar adına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Öte yandan katılımcılar arasında yer alan Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe da kripto açıklamalarıyla dikkat çekti.

  Kripto paralara yaklaşımları konusunda takip edilen politika yapıcılar, özellikle bulundukları ülkelerin, merkez bankalarının ve hükümetlerin kripto para yaklaşımı karşısında gösterdikleri tavırla gündeme geliyor. Bu kapsamda kripto paralara ilişkin dikkat çeken bir açıklama da Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Başkanı Eddie Yu’dan geldi. Endonezya’da düzenlenen G20 finans liderleri toplantısında online katılım gösteren Yu, kripto paralarla ilgili dikkat çeken söylemler dile getirdi. Öte yandan bir sürpriz açıklama da Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe’dan geldi.

  Panelde Dikkat Çeken Kripto Açıklamaları

  Philip Lowe, yaptığı açıklamada özel şirketlerin çıkardığı, “tüketici odaklı” kripto paraların, şirketlerin uygun şekilde düzenleyebileceği varsayıldığında merkez bankasının ihraç ettiği dijital paralardan daha iyi olabileceğini söyledi. Öte yandan panelin konuklarından biri olan Eddie Yu ise bu tür kripto paraların daha fazla incelenmesinin, kripto para ekosisteminin bir parçası olan merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinden kaynaklanan riskleri azaltma konusunda yardımcı olabileceğini dile getirdi.

  CBDC Çalışmaları Sürüyor

  Bilindiği üzere dünyanın hemen hemen her yerinde şimdilerde merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme çalışmaları sürdürüyor. Doğrudan tüketicilerin kullanabileceği bu dijital varlıklar alanında çalışmalar hızlanırken, bu çalışmalar, bir değer deposuna ve çoğu zaman ABD dolarına endeksli olan USDT ve USDC gibi özel şirket token’larının geliştirilmelerine karşı bir yanıt olarak değerlendiriliyor. Bu tür stablecoin’lerin riski, Mayıs ayında LUNA ve UST kriziyle net şekilde gözler önüne serilmişti.

  Eddie Yu’dan “Stablecoin” Açıklaması

  HKMA Başkanı Eddie Yu, yaptığı açıklamada stablecoin’lerin daha fazla incelenmesinin, finansal aracılara borç verme, yatırım ve diğer finansal faaliyetlerden kaynaklı ihtiyacı ortadan kaldırmak için bilgisayar kodlarını kullanmayı hedefleyen DeFi’nin risklerini azaltma noktasında yardımcı olabileceğini belirtti. Yu, stablecoin’lerin, DeFi’ye açılan kapılar olduğunu ve bu tür ürünleri düzenlemenin, bu tür ürünlerin üretiminden daha kolay olduğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle