Kripto Para

En büyük Rus bankasından kripto hamlesi: Ticaret başlıyor!

  Birleşik Devletler’de dışlanan kripto para birimlerine bir ülke daha kucak açtı! Hong Kong’da yaygınlaşan kripto para ticaretine bu kez Rusya karşılık verirken, ülkenin en büyük bankası Sberbank’ın bu ay kripto alım ve satım hizmetlerine başlayacağı duyuruldu.

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) baskısı altında kıvranan kripto para endüstrisine bir yardım eli de Rusya’dan uzandı! ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) baskısına maruz kalan ve ilk olarak Hong Kong’da nefes alan kripto para birimleri, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’tan destek gördü. Bankadan yapılan açıklama ile kripto ticareti için tarih verildi!

  Sberbank’ta Kripto Ticareti Bu Ay Başlayacak!

  Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, geçtiğimiz aylarda planladığı ve çeşitli nedenlerle geciken kripto ticareti için sona geldi. Bankadan yapılan açıklamada kripto para alım ve satım hizmetlerinin başlayacağı tarih olarak bu aya işaret edildi. Daha önce Ethereum (ETH) tabanlı kripto varlıkları merkezsiz finans (DeFi) ekosistemine entegre etme planlarından bahseden Sberbank, DeFi platformu ve MetaMask ve Coinbase gibi çok kullanılan kripto cüzdanlarını desteklemekle birlikte kripto ticareti hizmetini devreye alacak.

  Bankanın üst düzey yetkilileri ise Sberbank’in likiditesini artırmak için kripto varlık ticaretinde karar kılmış görünüyor. Banka, 2023 yılının ilk çeyreğine işaret ettiği gelişmede bir takım gecikmeler yaşadı fakat ikinci çeyrek bitmeden devreye almaya hazırlanıyor. Bankanın ise kripto sektörüne ve blockchain teknolojisine olan ilgisi yeni bilinen bir şey değil! Zira, 2021 yılında Rusya’nın ilk ETF’si Sberbak Blockchain Economy ETF yine Sberbank tarafından piyasaya sürülmüştü. Bu girişimi takip eden 1 yıl sonunda ise Sberbank, Rusya Merkez Bankası’ndan kripto faaliyetlerinde bulunmak için lisans almayı başardı.

  Muazzam Bir Müşteri Büyüklüğüne Sahip!

  Bankadan atılan bu adım, kripto para endüstrisi için oldukça heyecan verici! Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’in 110 milyon bireysel müşterisi olduğu biliniyor. Ayrıca banka 1 milyon kurumsal müşteri ile kripto para endüstrisinin benimsenmesinin artırılması adına muazzam bir potansiyel taşıyor.

  Banka, kripto sektörüne Web3 ve DeFi ağırlıklı yaklaşım sergiledi. Kripto işlemlerinin ETH ağı tabanlı olarak gerçekleştirilecek olması ise ilk etapta en büyük ikinci ağın benimsenmesi için pozitif bir etki gösterecek. Sürecin devamında gelen ilgiye paralel bankanın farklı ağlara yönelip yönelmeyeceği ise takip edilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle