Kripto Para

Özgür Demirtaş, IMF’nin El Salvador tavrını eleştirdi!

  Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kurumlar, El Salvador’un atmış olduğu Bitcoin (BTC) adımını eleştirmeye devam ediyor. Önemli kurumların eleştirel tavırları sürerken, sektörde tepkilerin de büyümeye başladığı görülüyor. Söz konusu gelişmelere ilişkin olarak Türkiye’den Özgür Demirtaş da konuyla ilgili fikirlerini dile getirdi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, Haziran ayı başlarında Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Twitter’dan yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Bukele, o dönemde bir yasa tasarısını Kongre’ye sunacaklarını açıkladı. Söz konusu yasa tasarısı ise Bitcoin’in (BTC) ülkede yasallaşmasını içeriyordu. Tasarı Kongre’de oylandı ve ezici bir oy çokluğuyla 8 Haziran’da kabul edildi. Yasa Eylül ayında yürürlüğe girecek ve El Salvador’da satıcılar, ABD dolarının yanında BTC de kabul etmek zorunda olacak.

  El Salvador’da BTC’nin yasalaşması, dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı şekillerde yankı buldu. Başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere birçok gelişmekte olan ülke, El Salvador’un attığı BTC adımını olumlu karşıladı. Hatta bu ülkelerden bazıları, benzer adımlar atmak üzere hazırlıklar yapmaya başladı. Ancak bazı bölgelerde ise El Salvador’un attığı adım, eleştiriler ile karşılandı. Buna rağmen kripto para dünyasının çok büyük bir kısmında El Salvador’un kararı, olumlu bir şekilde ve devrim niteliğinde karşılandı.

  IMF’nin El Salvador’a Tepkisi

  El Salvador’a BTC kararından dolayı tepki gösterenler arasında Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kurumlar da yer aldı. IMF, Temmuz sonlarında bir blog yazısı yayınladı. Söz konusu yazıda, kripto para birimlerinin yaygın şekilde kullanılmasının makroekonomik istikrarı tehdit edeceği vurgulandı. Ayrıca yazıda, kripto paraların yasadışı eylemler ile olan bağlantısının da potansiyel olarak finansal sisteme zarar vereceği belirtildi.

  El Salvador’a Gelen Tepkiler

  IMF’nin gösterdiği tepkinin yanı sıra Dünya Bankası da El Salvador’un BTC adımına yardım etmeyi reddetti. Bunların yanı sıra El Salvador Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan bir ankette, katılımcıların %90’ından çoğu, BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmek zorunda kalmayı istemediklerini belirtmişti. El Salvador’un BTC hamlesine tepkiler büyümeye devam ederken, Türkiye’den de ünlü ekonomist Özgür Demirtaş konuyu ele aldı.

  Özgür Demirtaş IMF’yi Eleştirdi

  Özgür Demirtaş, IMF’nin konuya yaklaşımını eleştiren isimler arasında yer alıyor. Twitter üzerinden fikirlerini dile getiren Demirtaş, Financial Times tarafından konuyla ilgili yayınlanan bir haberi paylaşarak, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “IMF’nin başka işi gücü yok mu? Haber son derece zayıf. IMF neye neden itiraz ettiğini açıklayamıyor. 1 milyar dolar borcu olan küçücük ülkeye, o borç üzerinden yaptırım olmamalı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle