Kripto Para

Balinalar son düşüşte BTC’ye hücum etti!

  Kripto para piyasaları son dönemde ciddi bir fiyat düzeltmesi yaşadı. Piyasalarda görülen bu geri çekilmelerde yine başrolde Bitcoin (BTC) yer aldı. Yeni haftada toparlanmaların görüldüğü piyasalarda, balinaların bu sert düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirdikleri tespit edildi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 10 Kasım tarihinde 69 bin 045 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ardından gelen geri çekilmeler ile birlikte Bitcoin, Kasım ayı sonlarında 53 bin dolar bölgesine kadar indi. Aralık ayında düşüşlerine devam eden Bitcoin, daha sonra 4 Aralık günü 42 bin dolar seviyesini gördü. Bitcoin’in bu seviyelere düşmesi piyasalarda genel anlamda bir endişe havası oluşturdu. Ancak ortaya çıkan verilerde balinaların bu düşüşleri bir fırsat olarak değerlendirdiği tespit edildi.

  Balinalar Düşüşü “Fırsat” Olarak Gördü

  4 Aralık tarihinde gelen sert geri çekilmeler sonrasında Bitcoin hızla toparlandı ve 47 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ardından 7 Aralık gününe 51 bin dolar seviyesinin üzerinde başlayan Bitcoin, bu yükselişi ile piyasadaki endişe havasını da dağıtmaya başladı. Kripto para analiz şirketi Santiment ise bu düşüş ortamında balinaların hareketlerini veriler ile ortaya koydu. Santiment tarafından sağlanan verilere bakıldığında balinaların bu düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendirdikleri görülüyor.

  Bitcoin Neden Düştü, Balinalar Ne Yaptı?

  Covid-19 salgınında yeni varyant haberleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarını azaltma planları gibi etkenler ile büyük bir düşüş yaşayan Bitcoin, bu süreçte yaklaşık %20 oranında değer kaybetti. Ancak düşüşü fırsata çeviren balinalar, Santiment verilerine göre BTC fiyatının 42 bin doları gördüğü son sert geri çekilmede 67 bin Bitcoin biriktirdi. İşlem gerçekleştiğinde bu miltar 3,3 milyar dolara denk geliyordu. Santiment verilerine göre bu birikimi yapan balina cüzdanlarında 100 ile 10 bin arasında Bitcoin bulunuyordu.

  Santiment Tarafından Sağlanan Veriler

  Twitter üzerinden konuya ilişkin verileri paylaşan Santiment, söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin Pazartesi günü 50 bin 100 dolar seviyesine doğru toparlandı ve balina cüzdanları da mükemmel seviyelere indi. Düşüş sırasında elinde 100 ile 10 bin arası Bitcoin tutan balinalar 43 bin 500 dolarda başlayarak, düşüş öncesi aynı tutarları boşalttıktan sonra 67 bin adet Bitcoin daha biriktirdi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle