Kripto Para

ABD kripto para regülasyonları için harekete geçti

  ABD’den son dönemlerde sürekli tartışma yaratan kripto para regülasyonları ile ilgili yeni hamle geldi. Ülkedeki bir grup temsilci kripto paralarla ilgili çalışma yapılması için grup oluşturulmasını öneriyor. Dijital varlıkların incelenmesine yönelik tasarı meclise sunuldu.

  Kripto paraların en çok kullanıldığı ülkelerden biri olan ABD’de bir süredir kripto para regülasyonları ile ilgili tartışmalar gündeme geliyor. Ripple SEC davasının ardından daha önemli bir hale gelen regülasyonlarla ilgili ABD’deki bir grup yetkili meclise yeni bir tasarı sundu. İçinde Gleen Thompson,  Ted Budd, Patrick McHenry ve Warren Davidson gibi isimlerin de yer aldığı Temsilciler Meclisi görevlileri, dijital varlıklar içinde yer alan kripto paralar ile ilgili yeni bir çalışma yapılmasını önerdi.

  Hazırlanan tasarıda SEC ve CFTC gibi kurumların yetki alanlarının belirlenmesi ve regülasyonların oluşturulması amacı ile kripto paralarla ilgili bir çalışma grubu kurulması önerildi. Çalışma grubunun bu yıl içinde meclise rapor sunması önerildi.

  Dijital varlıklar için çalışma grubu oluşturulacak

  Temsilciler Meclisi’ndeki bir grup yetkili tarafından 8 mart günü sunulan tasarıda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtiya Vadeli İşlemler Komisyonu gibi regülatörlerin kripto para piyasasına yönelik yetki alanlarının net olmadığı belirtildi. Tasarıda kripto paralara yönelik bir çalışma grubu oluşturulması ve belirsizliklerin giderilmesi önerildi.

  Çalışma grubu kurulmasına yönelik tasarının onaylanması halinde, çalışma grubu içinde SEC ve CFTC yetkililerinin yanı sıra özel sektör temsilcilerinin de bulunması öngörülüyor. Özel sektör temsilcileri ve akademisyenlerin de yer alacağı çalışma grubu ile regülatörlerin yetki alanlarının belirlenmesi hedefleniyor. Bu belirsizliklerin giderilmesi ile hangi kripto paraların menkul kıymet hangilerinin ise emtiya olduğu netleşecek.

  Piyasa düzenine yönelik rapor hazırlanması bekleniyor

  Yetkiler tarafından sunulan yeni tasarının onaylanması durumunda meclise bu yıl içinde konu ile ilgili ayrıntılı rapor sunulması bekleniyor. SEC ve CFTC yetkileri, finansal teknoloji alanından özel sektör temsilcileri ve akademisyenlerin yer alacağı çalışma grubunun hazırlayacağı rapor ile piyasanın düzenlenmesi hedefleniyor. Raporda piyasasının şeffaf, verimli ve bütünlüklü olması için öneriler de yer alacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle