Kripto Para

Kazakistan'da kripto madencilerine vergi! Nasıl alınacak?

  Kripto para piyasalarının yaklaşık 1,5 aydır en çok konuştuğu konu kripto para madenciliği. Bu alanda bir yeni adım da Kazakistan’dan geldi. Kazakistan’da yürürlüğe girecek olan yeni bir yasa ile ülkedeki kripto para madencilerinden ek vergi alınacak.

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayı ortalarında Çin’den peş peşe gelmeye başlayan kripto para madenciliğine yönelik yasaklama haberleri sonrasında piyasalar çok ciddi bir çöküş yaşadı. Geçen süreçte bu çöküşünün etkilerinin silinip silinmeyeceği beklentileri gündeme gelirken, özellikle Çin’den madencilik ile ilgili haberler gelmeye devam etti. Çin’de kripto para madencilerine yönelik baskılar arttıkça madencilerin yeni adreslerinden biri olmaya başlayan Kazakistan’da da kripto para madencilerine yönelik vergi adımları için kollar sıvandı.

  Çin’de kripto para madencileri artık kaçacak delik aramaya başladı. Zira Çin, bu yöndeki tavrını çok net şekilde çizdi ve madenciler de yavaş yavaş ülkeyi terk etmeye başladı. Çin’den çıkan kripto para madencilerinin yeni durağı haline gelen Kazakistan Cumhuriyeti, madencilerin tükettiği enerji üzerinden vergi alınması adına yeni bir yasa tasarısını kabul etti. Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, söz konusu yasayı imzaladı.

  Ek Ücretler Nasıl Uygulanacak?

  Tokayev’in imzaladığı yasa, Kazakistan’ın vergi ve bütçe ödemelerinde kripto para madencilik operatörleri için yeni bir vergi getirecek. Gelecek olan vergi, doğrudan kripto para madencileri tarafından kullanılan enerji üzerinden hesaplanarak alınacak. Saat başına kullanılan her 1 kilovat (kWh) için 1 Kazakistan tengesi (0,0023 dolar) ek ücret yansıtılacak. Söz konusu yasa 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak.

  Yasayı Hazırlayan Albert Rau’nun Açıklamaları

  Kazakistan’da kripto para madencilerinden alınacak olan ek vergi yasası, Albert Rau tarafından hazırlandı. Rau, ülkede Ekonomik Reform ve Bölgesel Kalkınma Komistesi’ne başkanlık ediyor. Rau, daha önceki tarihlerde Kursiv haber kaynağına yaptığı açıklamasında, uygulanacak olan enerji ücretlerinin getireceği yararlardan söz etmişti.

  Albert Rau, Kursiv’e yaptığı açıklamasında bu vergiler ile kripto madencilik endüstrisinin devlet yönetimindeki bir alana sokulacağını ve bunun yanında elektrik kesintilerinin engelleneceğini de ileri sürdü. Ayrıca Rau’ya göre böylece madenciler artık orantısız enerji de kullanamayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle