MicroStrategy BTC’lerini ne zaman satar? BitMEX kurucusu yanıtladı

  Bitcoin (BTC) türev borsası BitMEX’in kurucusu ve CEO’su Arthur Hayes, MicroStrategy’den El Salvador’a kadar, piyasadaki son dönem sıcak gelişmeleri yorumladı. Geçtiğimiz dönemlerde ABD’ye teslim olduktan sonra 10 milyon dolar kefalet ile serbest bırakılan Hayes’in yorumları dikkatleri çekti.

  Ekim 2020 döneminde Bitcoin (BTC) türev borsası BitMEX’in kurucusu ve CEO’su Arthur Hayes, şirketin yasadışı faaliyetler gösterdiği ve şirketin yetersiz müşteri tanıma protokolleri olduğu gerekçeleri ile suçlanmıştı. CFTC’nin KYC yasalarını ihlal ettiği gerekçeleri ile suçlanan CEO Arthur Hayes daha sonra ABD’ye teslim oldu ve 10 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı. Hayes yayınladığı blog yazısında, kripto para piyasalarındaki güncel gelişmeleri yorumladı.

  Hayes’ten Fosil Yakıtlar ve El Salvador Yorumları

  Blog yazısı ile takipçilerinin karşısına çıkan Hayes, MicroStrategy’nin ne zaman ve neden Bitcoin’lerini satabileceğine değindi. Hayes ayrıca son dönemlerde piyasalarda sık sık dile getirilen “fosil yakıtlar” konusunda da sürekli ve körü körüne yapılan kötülemelere de katılmadığını ifade etti. Arthur Hayes yazısında bir de El Salvador’un Bitcoin hamlesini “devrim niteliğinde” olarak tanımladı. Hayes El Salvador’da bu aşamadan sonra asıl önemli adımın, işçilerin maaşlarının BTC ile verilmesi olacağını öne sürdü.

  Arthur Hayes’in MicroStrategy Açıklamaları

  Arthur Hayes, MicroStrategy’nin BTC’lerini satmasının, ilerleyen dönemlerde vadesi dolan tahvilleri ödeyip ödeyemeyeceğine bağlı olduğunu dile getirdi. Hayes bu ihtimalin çok olasılık dahilinde olmadığını düşündüğünü söyledi. Konuya ilişkin olarak Hayes şu ifadelere yer verdi:

  “Michael Saylor sorumsuz biri mi, yoksa dahi mi? Bu sorunun cevabı aslında Bitcoin fiyatında gizli. Çünkü Saylor, aslında şirketini bir sahte Bitcoin ETF şirketine dönüştürdü. 2020’de 1,6 milyar dolarlık tahvil ihraç etti, bunun tüm gelirleriyle Bitcoin satın aldı. Aman Tanrım!

  MicroStrategy için yüzde 0,75 dönüştürülebilir kuponlu tahvillerin ödeme zamanı 9 Aralık 2025’te. Yüzde 0 kuponlunun ise ödeme zamanı 17 Şubat 2027’de. Eğer MicroStrategy bu tahvillerin karşılığını ödeyebilecek sermaye akışını elde edemezse ya da kurumsal tahvil pazarına giremezse, tek seçeneği varlıklarını satmak olacaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle