Kripto Para

Ripple’ın ardından BitMEX davası gündeme gelecek

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan Ripple davasından sonra sektör BitMEX davasının görülmesini bekliyor. Kripto para topluluğunun yakından ilgilendiği davanın tarihi belli oldu…

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), blockhain şirketi Ripple aleyhinde 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası açmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Kripto para sektörü büyümeye devam ettikçe regülasyon cephesinde de işler hızlanıyor. Kripto para şirketleri aleyhinde açılan davaların sayısı da giderek artıyor.

  2020 yılı Aralık ayında açılan Ripple aleyhindeki menkul kıymet davasından sonra, kripto para sektörünün gözü 2022 yılında görülecek BitMEX davasına çevrildi. BitMEX kripto para borsası, dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) türev alım satım platformlarından birisi olarak öne çıkıyor. Bu yüzden davanın kripto para sektörü açısından çok büyük öneme sahip olduğu belirtiliyor.

  BitMEX Kara Para Aklama İddiaları

  Kripto para topluluğunda yoğun bir şekilde kullanılan BitMEX’in kara para akladığına yönelik iddialar, kripto para basınında geniş yankı bulmuştu. Borsanın CEO’suna şimdiden belirli cezalar verilse de asıl davanın henüz başlamadığı biliniyor. Günümüzdeki Binance borsası gibi bir dönemin lider kripto para borsası olan BitMEX, kara para aklama iddiaları ile gözden düşmüştü.

  BitMEX kurucu ortağı ve eski CEO Arthur Hayes, kurucu ortak Benjamin Delo, CTO Samuel Reed ve BitMEX’in ilk sahibi Gregory Dwyer gibi isimlerin yargılanacağı dava merakla bekleniyor. Kripto para topluluğunda gözlerin çevrildiği BitMEX davasının 2022 yılı Mart ayında başlayacağı öğrenildi.

  Kripto Para Piyasasında Panik Yaşanabilir

  Kripto para uzmanları, BitMEX davasının regülasyon konusunda çok önemli bir eşik olduğunu belirterek bu süreçte piyasalarda çok ciddi dalgalanmaların olabileceği uyarılarında bulunuyor. Kripto para basınında yer alan bilgilere göre BitMEX davasının tarihi 28 Mart 2022 olarak belirlendi.

  Büyük bir merakla takip edilen davada hem borsanın kurucuları hem de borsa sistemi yargı karşısına çıkacak. Bu tarih geldiğinde kripto para piyasalarında ciddi bir panik yaşanması muhtemel görülüyor. Aynı zamanda dava tarihinin 4 yıllık döngüler halinde ilerleyen boğa piyasasının sonuna gelmesi de önemini arttırıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle