Kripto Para

BitMEX 100 milyon dolar ceza ödeyecek

  Kripto para piyasasının en popüler türev borsası BitMEX, son açıklamasında ABD’nin CFTC ve FinCEN kurumlarıyla anlaştığını açıkladı. Kurumların suçlamaları karşısında fikir birliğine varan BitMEX borsası buna göre 100 milyon dolar ceza ödeyecek…

  Kripto para sektörünün en popüler borsalarından biri olan Bitcoin türev borsası BitMEX, hakkındaki suçlamalarla ilgili önemli bir adım attı. Dev borsadan yapılan açıklamada ABD’nin CTFC ve FinCEN kurumlarıyla anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Buna göre BitMEX türev borsası, suçlamalar karşısında 100 milyon dolar tutarında ceza ödemeyi kabul etti.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu haberde, BitMEX borsasının ödeyeceği cezanın yarısı CTFC kurumuna, diğer yarısı da FinCEN’e aktarılacak. Açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı tarafından BitMEX CEO’su Arthur Hayes ve şirketin diğer yöneticilerine karşı cezai suçlamalar hakkında detaylar paylaşılmadı.

  “Tarihte Önemli Bir Günü Geride Bıraktık”

  BitMEX CEO’su Alexander Höptner, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamalarında tarihte önemli bir gün yaşadıklarını söyledi: “Bugün şirketimizin tarihinde önemli bir gün ve bunu geride bıraktığımız için çok mutluyuz.” Öte yandan yapılan anlaşma kapsamında BitMEX, CFTC’ye kayıt olmadığı müddetçe ABD’ye vadeli işlem sözleşmesi ya da diğer kripto emtia sözleşmesi hizmetleri sunamayacak.

  ABD’de finans düzenleyicisi kurum FinCEN’den konuyla ilgili bir açıklama daha geldi. Basın açıklamasında BitMEX kripto para türev borsasının, karanlık ağdaki pazar yerleri ve karıştırma hizmetleriyle ilgili olduğu belirtildi. FinCEN suçlamalarına göre dev borsa yasal olmayan 200 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirdi. 

  BitMEX Neden Ceza Ödeyecek?

  ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), BitMEX ve kurucularını kayıt dışı alım satım platformu işlettiklerini tespit etti. Bunun yanı sıra kara para aklamayı önleme ile müşterini tanı düzenlemeleri dahil olmak üzere, CFTC kurallarını, Banka Gizlilik Yasası’nı ihlal ettiği belirtildi. Bu sebeple kurum BitMEX ve yetkililerinden şikayetçi olmuş ve yöneticileri hakkında soruşturma başlatmıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle