Kripto Para

ABD’li senatör: Kriptolar iyi yönde de kullanılabilir

  Kripto para piyasası hakkında önemli açıklamalar yapan ABD’li senatör Elizabeth Warren, bu sefer kripto para destekçilerini şaşırttı. Dijital paraların iyi yönde de kullanabileceğini söyleyen senatör, maliye bakanını hızlı olması yönünde uyardı…

  CNBC kanalındaki bir programa konuk olan ABD’li senatör Elizabeth Warren, kripto paralar hakkında ezber bozan açıklamalar yaptı. Daha önceden BTC ve diğer kripto paralara karşı sert tavrı ile bilinen senatör, kripto paraların iyi alanlarda da kullanılabileceğini söyledi.

  Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile genel dijital paraların, banka hesabı olmayan insanların sisteme katılması için faydalı olacağını ifade etti. Warren sözlerine şu şekilde devam etti: “Tarihten ders almak gerekir. İlaçları ne zaman regüle ettiğimize bakalım. Ne zamanki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ‘Biz bu ilaçları test edeceğiz ve ona göre izin vereceğiz.’ dedi, o zaman bu sektör çok daha fazla yatırım aldı.”

  “CBDC ve Kripto Paralar Çözüm Olabilir”

  Gelinen noktada bu endüstrinin tüm dünyaya katkı sağladığını belirten Warren sözlerine şu şekilde devam etti: “Açıkçası ben beklemek istemiyorum. Bir sürü insan, küçük yatırımcı, trader yok olana kadar beklemek istemiyorum. En başından konulan kurallar herkese güven verir.”

  Kripto paraların gerçekten ilgi çekici olduğunu ve bankaların tüketiciye ulaşma konusunda sınıfta kaldığını söyleyen ABD’li senatör ilk defa olumlu konuştu: “Milyonlarca insanın banka hesabının olmadığını görüyoruz. Banka hesabı olsa bile faturalarını ödeyemediklerini görüyoruz. Dijital paralar ve merkez bankası dijital paraları bu konuda çözüm olabilir. Bu bizim önümüzü açabilir, sisteme daha fazla insanın girmesini sağlayabilir.”

  “Kripto Paralara Vergi Uygulanmalı”

  Kripto paralar hakkında açıklamalarına devam eden Warren vergi konusuna da değindi: “Finansal sistemimizde çok fazla sorun olduğu ortada… Sorulması gereken soru ise kripto paraların hangi yönde iyi kullanılabileceği, hangi yönde ise risk oluşturabileceğidir.”

  “Hangi alanda olursa olsun, isterseniz trilyonlarca dolarlık Amazon hisseniz olsun, yatlarınız, arabalarınız olsun, hangi varlık olursa olsun vergi ödenmelidir. Çok zengin olsa da, mesela 15 milyon dolardan fazla parası varsa, bu kişilere de az da olsa vergi konulmalı. Buradan gelecek olan para ihtiyaçları karşılamaya yetecektir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle