Kripto Para

Merkez bankası dijital parası ETH ağında çalışabilir

  PBOC’nin Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü’nün eski bir direktörü olan Yao Qian, Ethereum destekçilerini heyecanlandıran bir açıklamada bulundu. Dijital yuanın mimarı lakaplı Qian, merkez bankası dijital paralarının Ethereum ağında çalışabileceğini söyledi…

  2021 Uluslararası Finans Forumu (IFF) kapsamında gerçekleştirilen bahar toplantılarında konuşan Yao Qian merkez bankası dijital para birimine yönelik açıklamalar yaptı. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) bilim ve teknoloji denetim bürosu başkanı Yao Qian’ın açıklamaları en çok Ethereum destekçilerini sevindirdi.

  Qian’ın, merkez bankası para biriminin (CBDC) doğrudan Ethereum ağı ya da Facebook destekli ödeme sistemi Diem üzerinde çalışabileceğini söylemesi basında geniş yankı buldu: “Para birimi doğrudan Ethereum ve Diem gibi blok zincir ağlarında çalışır. Ardından merkez bankası BaaS hizmetlerini kullanarak merkez bankasının dijital para birimini aracı kullanmadan kullanıcılara doğrudan sağlayabilir.”

  CBDC Gelişiminde Önem Taşıyan 7 Yön

  Yao Qian, ayrıca CBDC araştırma ve geliştirme sürecinde dikkat edilmesi gereken 7 yönü de özetledi: “Teknik rotası, değer özellikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve düzenleyici konular.” Uzman isim, dijital para biriminin fiziksel paranın basit bir simülasyonu olmayıp akıl para yaratmak için bir basamak teşkil edeceğini ifade etti. 

  Yao Qian açıklamasında, finans dünyasının geleceğinde büyük bir yer edineceği düşünülen CBDC’ler için teknolojinin olgunlaşması gerektiğini söyledi. Akıllı sözleşmelerde güvenlik açıklarının giderilmesi gerektiğini belirtirken kullanıcıların gizliliğini korumak için önemli çağrıda bulunuyor. 

  Çin’in Kripto Babası Yao Qian

  Temel kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) yönergelerine uyumu sağlamak için mükemmel bir denge kurulması gerektiğini vurguluyor. Çin’in “Kripto Babası” olarak adlandırılan uzman isim, Yao Qian günümüzde blockchain endüstrisindeki en etkili kişilerden biri olarak tanınıyor. Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma yan kuruluşunun yöneticiliğini üstlenen Yao Qian, bu görevini 2019 yılının Eylül ayında bırakmıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle