Kripto Para

XRP'de heyecan verici gelişme: Merkez bankası görüşmesi

  Finans basının gündeminde yer alan haberlere göre Fransa Merkez Bankası ile Ripple şirketi görüşme yaptı. Bu görüşmenin XRP ve dijital merkez bankası parası (CBDC) hakkında olduğu açıklandı…

  Dünyanın pek çok yerinde, ulusal merkez bankaları kendi dijital paralarını çıkarmak için girişimlere son hızıyla devam ediyor. Çin’in dijital yuan çıkartarak başlattığı bu akıma pek çok ülkenin merkez bankası da ayak uydurmaya çalışıyor. Son olarak Fransa Merkez Bankası’nın Ripple ile görüşme yapmasının kendi dijital para birimi için XRP’yi tercih ettiği yorumlarının yapılmasına sebep oldu. 

  Merkez bankasını dijital euroyu geliştirme konusunda Ripple ve XRP alternatifini değerlendirmeye aldığı iddia edildi. Fransa Merkez Bankasının blockchain devi Ripple ile iletişime geçip görüşme yapması, XRP yatırımcılarının da heyecan yaşamasına neden oldu. Dijital euronun XRP ağında geleceği iddia edildi.

  İddianın Kaynağı İtibarıyla Dikkat Çekti

  Fransa Merkez Bankası ile Ripple arasındaki görüşmenin dijital euro ve XRP hakkında olduğu iddiası, CPA Australia’dan geldi. Dünya genelinde 150 binden fazla çalışanı bulunan ve 1886 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren kurum, çok otoriter ve sağlam bir kaynak olarak yorumlandı. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) Kapsamlı Değerlendirme adıyla yeni bir rapor yayınlayan kurum, Fransa örneğini de bu raporda gösterdi.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Fransa’nın kendi dijital parasını XRP ağında piyasaya süreceğinin beklendiği rapor, kripto para basınında da geniş yankı buldu. Raporda ayrıca Fransız yetkililer tarafından iki büyük kirpto para birimi olan Bitcoin (BTC) ile Ethereum’un (ETH) da incelemeye alınacağından bahsedildi.

  Dijital Euro XRP Altyapısını Kullanacak

  İddialara göre Fransa Merkez Bankası yetkilileri, Bitcoin’in yüksek volatilite sorunu sebebi ile gözden düşmesini, Ethereum ağının da merkeziyetsiz olması sebebiyle kapsam dışı tutulduğunu belirtti. Fransa Merkez Bankası için dijital euro çıkarma konusunda en güçlü alternatifin XRP olduğu vurgulandı

  Raporun detaylarında ise Avustralya’nın kendi dijital merkez bankası para birimi için Ethereum’u tercih ettiği ve bu alanda farklı bir rekabet yarattığı vurgusu yapıldı. Çin’in dijital yuanı bazı bölgelerde aktif etmesinin ardından ülkeler arasında CBDC yarışı hız kazandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle