Kripto Para

Fransa ve İsviçre’den ortak CBDC deneyi

  Fransa Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası ve Accenture ortaklığında merkez bankası dijital para (CBDC) deneylerine başlanacağı açıklandı. CBDC geliştirmek için ortak bir deney girişimine başlayan kurumlar sektörde heyecan yarattı…

  Jura adı verilen merkez bankası dijital parası (CBDC) deneyi, kripto para basınında geniş yankı buldu. Fransa ve İsviçre merkez bankaları tarafından yapılan deneylere ayrıca Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi de katılacak. 

  Bunun yanı sıra Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange ve UBS de oluşturulan uluslararası mutabakat içinde yer alacak. Deney kapsamında iki dijital merkez bankası parası ile Fransa merkezli bir dijital finansal enstrüman platforma aktarılacak. Bu süreçte dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) tabanlı bir platform oluşturulacak

  Maksimum Güvenlik ve Verimlilik Hedefleniyor

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu deney kapsamında finansal enstrüman ile euro temelli bir dijital merkez bankası parası arasında teslim karşılığı ödeme prensibi kullanılacak. Daha sonra euro temelli CBDC ile İsveç frangi temelli CBDC arasında ödeme karşılığı ödeme mekanizması tercih edilecek. 

  Merkez bankası dijital parası geliştirme deneyleri arasında öne çıkan bu mutabakatın Fransa ve İsviçre merkezli bankaları öncülüğünde gerçekleştirileceği aktarıldı. Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sylvie Goulard, bu deney hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Deneyde asıl hedeflenenin finansal işlemlerde maksimum güven ve verimlilik olduğu vurgulandı. 

  Project Helvetia Deneyleri Devam Ediyor

  İsviçre Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Andréa M. Maechler, bu sektörde yaptıkları çalışmaları özetleyen açıklamalarda bulundu. Tokenlaştırılmış varlıkların CBDC ile mutabakatı konusunda araştırmaların devam ettiğini söyleyen üye, bu deneyim de çalışmalarına katkı sağlayacağını aktardı. Öte yandan İsviçre Merkez Bankası, Project Helvetia adını verdikleri merkez bankası dijital parası çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle