Kripto Para

İsrail Merkez Bankası dijital şekel çıkarmaya hazırlanıyor

  Son dönemde merkez bankaları arasında adeta bir yarışa dönen merkez bankası dijital paraları (CBDC), pek çok ülkede gündeme geliyor. Son olarak İsrail Merkez Bankası da ülkedeki ödeme altyapısı için dijital para çıkartacağını açıkladı…

  İsrail Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “dijital şekel” çıkarmak için bu alanda çalışmalara yeniden başlandığı bilgisi paylaşıldı. Merkez bankasının dijital para çıkarmak için fikir alışverişinde olduğu blockchain şirketleri de değerlendirmelere başladı. İlk olarak 2017 yılında araştırmalara başlanılan merkez bankası dijital parası (CBDC) için harekete geçildi.

  İsrail Merkez Bankası’nın dijital şekel geliştirmek için kurduğu ekip, 1 yıllık araştırma sonucunda CBDC çıkarmama yönünde karar vermişti. 2018 yılında alınan bu kararın ardından şimdi yeniden CBDC çıkarma çalışmalarına başlandığı bilgisi paylaşıldı. Dijital merkez bankası parasının uluslararası para transferleri için daha etkili ve ucuz bir altyapı sağlayacağına yönelik avantajları öne çıkıyor.

  Dijital Şekel İçin Nihai Karar Bekleniyor

  Dijital merkez bankası parasının öne çıkan avantajlarını değerlendiren ekip, bu avantajları gölge bankacılıkla mücadelede kullanılabilmeyi planlıyor. Öte yandan dijital şekel üretiminin günümüzdeki durumuyla bankacılık sistemine karşı risk teşkil edebileceği problemleri de göz önünde bulunduruluyor. 

  Özellikle merkez bankası dijital parasının İsrail’de faaliyet gösteren özel bankaların kredi verme gücüne ciddi oranda zarar verebileceği riski üzerinde duruluyor. Dijital şekelin olası artı ve eksilerini araştırmayı sürdüren İsrail Merkez Bankası, görevlendirdiği ekibin nihai kararı vermesini bekliyor.

  Türkiye’de Merkez Bankası Dijital Para Çalışmaları

  Dünya üzerinde pek çok merkez bankasının yaptığı gibi CBDC konusunda henüz kesin bir karara varmayan İsrail Merkez Bankası, araştırmaların devam ettiğini duyurdu. Türkiye de son dönemde en çok konuşulan CBDC’ler hakkında araştırma yapan ülkeler arasında yer alıyor.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından görevlendirilen özel bir ekiple araştırılan merkez bankası dijital paraları için alt yapı çalışmaları sürüyor. Edinilen bilgilere göre 2021 yılı sonuna kadar bu çalışmaların tamamlanacağı belirtildi. TCMB dijital paranın artı ve eksilerini değerlendirerek yıl sonuna kadar dijital lira kararını verecek

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle