Kripto Para

Dolar pası attı ama BTC golü atamadı!

  29 Nisan Cuma günü, küresel piyasalarda ABD doları çeşitli gelişmelere bağlı olarak geri çekilme yaşadı ve güç kaybetti. Bu durum normal şartlar altında Bitcoin’e (BTC) pozitif yansıyabilecekken, Bitcoin dolardaki bu zayıflamadan beklenen payı alamayarak konsolidasyonunu korudu.

  Kripto para piyasaları, özellikle 2021 yılı genelinde yüksek volatilitede hareket etti. Bu süreçte Bitcoin (BTC) defalarca rekor kırarak yeni ATH seviyeleri belirlediği gibi, defalarca sert düşüşler yaşayarak derin değer kayıpları da yaşadı. Bu fiyat dalgalanmalarında birçok etken rol oynadı ve bunların en etkilileri arasında doların ivmelenmeleri ve enflasyon verileri yer aldı. Bu nedenle de dolar ile Bitcoin ve kripto paralar arasında bir ters korelasyon oluştuğu görüldü. Ancak oluşan bu korelasyon, 29 Nisan Cuma günü görülen fiyat hareketlerine beklenen düzeyde yansımadı.

  DXY’de 20 Yıllık Zirve Rallisi Durakladı

  TradingView verilerine göre 29 Nisan Cuma günü, gün içinde BTC/USD paritesi 40 bin dolar seviyesinin üzerindeki tutunma mücadelesinde başarısız oldu ve parite 39 bin 300 dolar seviyesinde uzmanların destek noktası olarak belirttiği bölgeye kadar geriledi. Ancak hafta boyunca görülen parabolik ralliye rağmen paritede bir miktar yükselme de görüldü. Bu süreçte, 2002 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşan ABD Dolar Endeksi (DXY) ise 29 Nisan’da bu ralliye bir ara verdi. Ancak Bitcoin bu moladan beklenen sonucu çıkaramadı.

  Analist Michael van de Poppe’un Değerlendirmeleri

  BTC/USD paritesi ile DXY arasında her ne kadar ters korelasyon görülüyor olsa da DXY’de görülen değer kaybına rağmen BTC/USD paritesi beklenen tepkiyi gösteremedi. Kripto para piyasalarının en başarılı ve en çok tanınan analistlerinden biri olan Michael van de Poppe ise yükseliş ivmesinin çok yakında Bitcoin piyasasına döneceğinden neredeyse emin olduğunu vurguladı. Poppe konuya ilişkin değerlendirmesinde şöyle konuştu:

  “Bitcoin dar bir oyun alanına doğru ilerliyor ve büyük bir ani harekete hazırlanıyor. DXY’nin güçsüzlük göstermesi nedeni ile yukarı yönlü hareket bekliyorum. İlk olarak geçilmesi gereken kritik seviye 40 bin 300 dolar – 40 bin 600 dolar seviyeleri.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle