Kripto Para

Kriptoların yüzde 99’u aşırı fiyatlanmış durumda!

  Kripto para piyasaları 2021’de piyasa değeri ile zirve noktalarına ulaştı. Neredeyse tüm kripto paralar 2021 yılında ciddi değer artışları gördü. Grayscale’in sahibi ve Digital Currency Group’un kurucu ve CEO’su Barry Silbert, piyasanın geldiği son durumu değerlendirdi. Silbert piyasanın %99’unun “aşırı fiyatlanmış” durumda olduğunu iddia etti.

  Kripto para piyasaları 2021’de hiç umulmadık derecede değer artışları ile karşılaştı. Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını kırmasıyla başlayan bu büyüme sürecinde neredeyse tüm kripto paralar çok ciddi değer artışları elde etti. Bu durum haliyle genel olarak piyasanın değerini de artırdı. Aralık ayında 1 trilyon doların altında olan piyasanın toplam değeri, 2021’de 2,6 trilyon dolara kadar yükseldi. Yatırım şirketi Grayscale’in sahibi, Digital Currency Group şirketinin kurucusu ve CEO’su Barry Silbert piyasanın geldiği son durumu değerlendirdi.

  Barry Silbert’ın Açıklamaları

  Barry Silbert, Mayıs ayında Dogecoin (DOGE) ile ilgili fiyat tahmininde bulunarak kripto para toplulukları tarafından eleştirilmişti. Silbert söz konusu tahmininde Silbert, “Dogecoin düşecek” sözlerini dile getirmişti. TSİ 14 Haziran sabah saatlerinde Barry Silbert Bloomberg’den Joe Weisenthal ile röportaj gerçekleştirdi. Chicago Opsiyon Borsası Volatilite Endeksi’nde long pozisyon açtığını ifade eden Silbert’e “Aklınızda piyasayı hareketlendirecek hangi makro etkenler var?” sorusu soruldu. Barry Silbert bu soruya şöyle yanıt verdi:

  “İlk kıvılcımın nereden geleceğini bilmiyorum. Bu yüzden volatilite olacak. Yemek fiyatları, petrol fiyatları, yatırımcıların rahatlığı, spekülasyonların artması, Fed’e karşı azalan güven, fazi oranlarının normalleşmesi, fenomen paralar ve hisseler, aşırı fiyatlanmış olan kripto paralar… Bunların tamamı aklımda.”

  “Hangileri Aşırı Fiyatlanmış Durumda?”

  Barry Silbert verdiği yanıtında “Aşırı fiyatlanmış kripto paralar” ifadesini kullanınca Joe Wisenthal konuya bir açıklık getirmek istedi. Weisenthal, Silbert’a bu kez de “Genel olarak mı, yoksa ne olduğu belli olmayan coin’lerin mi aşırı fiyatlanmış olduğunu sölyediniz?” diye sordu. Barry Silbert bu kez de “Yüzde %99’u aşırı fiyatlanmış durumda” şeklinde yanıt verdi.

  Barry Silbert gibi düşünen birçok isim ve kurum var ve bu isimler son olmayacak gibi görünüyor. Ancak kripto para piyasalarının hangi yönde ve nasıl ilerleyeceği ise bilinmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle