Kripto Para

Güney Kore, kripto borsaları için geri sayımı başlattı

  Güney Kore finans dünyasının resmi regülatörü Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkedeki bazı kripto para borsaları için harekete geçti. Daha önce belirtildiği üzere regülatörden lisans almayan kripto borsaları için son tarih 25 Eylül olarak açıklandı…

  Güney Kore Ulusal Meclisi, ülkedeki kripto para adımlarını daha sık atmaya başladı. Güney Kore’de kripto para hizmetleri sunan borsalar ve platformlar için yeni bir bildiri yayınlandı. Mart ayında getirilen yükümlülüğün hatırlatıldığı bu bildiri, regülasyon kurallarına uymayan kripto para borsalarını yakından ilgilendiriyor.

  Güney Kore finans regülatörü Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), 25 Eylül tarihine kadar ilgili lisans belgelerini almamış olan kripto para borsalarına erişim engeli getireceğini hatırlattı. Ülkede yetkili kurumdan lisans almadan kripto para pazarında faaliyet gösteren borsalar, 25 Eylül tarihinde tamamen erişime kapatılacak.

  6 Aylık Zaman Verildi

  Kripto para alım satım platformları işleten kripto şirketleri, bu yükümlülük doğrultusunda suç gelirlerinin aklanmasıyla mücadele eden Finansal İstihbarat Birimine (FIU) kayıt yaptıracak. Bu kaydı yaptırım gerekli lisansları almaları gereken yabancı kripto para borsaları için 6 aylık zaman dilimi verildi

  FIU kaydının yapılıp gerekli izinlerin alınabilmesi için borsadaki her kullanıcının hesap bilgileri ile banka hesap bilgilerinin uyumlu olması gerekiyor. Ayrıca kullanıcıların suç gelirlerinin aklanmasını önlemek için borsaların güvenlik sistemlerinin iyileştirilmesi şartı bulunuyor. 

  Lisans Alamayan Borsalar Engellenecek

  Güney Kore Ulusal Meclisi, ülkede Korece dil desteği sunarak hizmet veren yabancı ülke merkezli kripto para borsalarını da bu koşullara dahil etti. Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Eun Sung-soo konuyla ilgili yaptığı açıklamasında kripto para alım satım hizmetleri veren şirketlerin FIU kaydını gerekli gördüklerini söylemişti.

  FIU tarafından yapılan sektör araştırmasına göre şu ana dek yurt dışı merkezli olduğu tespit edilmiş toplamda 27 kripto para borsası bulunuyor. Güney Kore’de faaliyet gösteren bu kripto para borsalarına lisans almaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Ancak şu ana kadar 27 borsadan hiçbirinin gerekli izinleri almak için başvuru yapmadığı öğrenildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle