Kripto Para

Hindistan Merkez Bankası duyurdu, kripto para yasağı yok!

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde üst üste gelen olumsuz haberlerin etkisi ile başta Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm kripto paralar çok sert değer kayıpları yaşadı. Özellikle bu düşüşlerde sorumlu tutulan Elon Musk ile Çin’den sonra, bu kez kripto paralar adına Hindistan’dan olumlu bir haber geldi.

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayı ortalarında olumsuz haberler peş peşe geldi ve piyasa büyük bir sarsıntı yaşadı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklamalarıyla başlayan süreçte, Çin’den arka arkaya gelen yasaklama ve sıkı önlem haberleri, piyasada derin düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. Yaşanan düşüşler daha sonra toparlanma evresine geçmiş olsa da piyasa hala düşüş öncesindeki halinden oldukça uzak. Sarsıntının etkileri devam ederken bu kez olumlu bir haber Hindistan’dan geldi.

  2018 Yılındaki Genelgenin Uygulamadan Çıkarıldığı Hatırlatıldı

  Hindistan Merkez Bankası, Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilen 2018’deki genelgeye dayanarak, bankaların müşterilerinin kripto para işlemi yapmalarını engellemeyeceğini açıkladı. Hindistan kripto para piyasasında yasaklamalar ile 2019’da adını duyuran ve ülke genelinde kripto para şirketlerine hizmet vermesini yasaklayan bir ülke konumundaydı. Şimdi ise gelen bu olumlu haber, piyasalardaki olumsuz havanın bir nebze de olsa dağılmasını sağladı. Hindistan Merkez Bankası, söylentilerin çoğalması üzerine yaptığı açıklamada kripto para birimlerini yasaklama planlarının olmadığını vurguladı.

  Hindistan Merkez Bankası yaptığı açıklamada 6 Nisan 2018 tarihli kripto para şirketlerine hizmet vermesini yasaklayan genelgenin Mart 2020 dönemindeki kararla uygulamadan çıkarıldığını ve şu an hiçbir yasağın olmadığını vurguladı. Ancak yine de gelen açıklamada yasak olmamasına rağmen kripto para platformlarına karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

  Kripto Para Sektörü Nefes Aldı, Beklentiler Ne?

  Hindistan Merkez Bankası tarafından yapılan resmi açıklamada yasak olmayacağı net şekilde belirtildi. Öte yandan kripto para işlemleri ile ilgili KYC ve buna benzer kontrollerin yapılmaya devam edeceği duyuruldu. Kripto para sektöründe Hindistan büyük bir pazar konumunda ve buradan gelecek olası bir yasaklama haberi, sektörü çok daha derinden etkileyebilirdi. Birçok kişi Çin’den gelen baskıcı haberlerden sonra gelen bu haberin, sektöre yükselişlerle yansıyabileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle