Kripto Para

Kripto para sektöründe kadın yatırımcıların sayısı arttı

  En güncel verilere göre kripto para dünyasındaki kadın yatırımcıların sayısında artış yaşandığı görüldü. Geçen yılın aynı dönemi ile yapılan kıyaslamada ocak ayındaki kadın kripto para yatırımcıları arttı…

  Küresel yatırım platformlarından elde edilen güncel verilere göre kripto para dünyasında yeni bir kadın yatırımcı dalgası yaşandığı ortaya çıktı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerine olan talebin artmasında, kadın yatırımcıların sayısındaki artışında etkili olduğu açıklandı. BTC ve ETH’deki kadın yatırımcıların yüzdesel değeri, 2020 yılı başında %10 ve %11’den %12 ve %15’e kadar yükseldi.

  Son yıllarda hem Bitcoin’de hem de Ethereum’daki yatırımcıların ortalama yaşının da düştüğünü gösteren verilere ulaşıldı. Buna göre ortalama Bitcoin yatırımcısının yaşı 2017 yılında 37 yaş seviyesindeydi. Güncel veriler 2021 yılında ortalama Bitcoin yatırımcısının 35 yaşına düştüğünü gösteriyor. Benzer şekilde Ethereum yatırımcılarının ortalama yaşı aynı zaman diliminde 35’ten 32’ye düştü.

  Kripto Para Dünyasındaki Değişiklikler

  Söz konusu demografik değişiklikler BTC fiyatında yaşanan yükseliş hareketiyle birlikte ortaya çıktı. Lider kripto para birimi, yaklaşık 8 bin dolar seviyesinden yıl sonuna kadar 30 bin dolara yükseldi. Bu trendin 2021 yılında da devam etmesiyle birlikte 40 bin dolarlı seviyeler konuşulmaya başlandı. 

  Kripto para sektöründeki güncel verilere göre son 12 ayda her iki büyük kripto para birimindeki yatırımcı sayısının yükselmesiyle bu artıştan daha fazla yatırımcısının kazandığı görüldü. Ocak 2021’in sonunda platformda Bitcoin tutan kişi sayısı, bir yıl öncesine kıyasla iki kattan fazla artarak %106 artış gösterdi.

  Yeni Kripto Para Birimleri Tercih Ediliyor

  Dijital para birimi olan Dash, geçen ay işlemlerde aylık en büyük artışı gördü ve %348 artış gösterdi. XRP, Ocak ayında bir önceki aya göre daha az işlem gören tek kripto varlıktı. Bu tür değişimler yeni kripto para birimlerinin de ilgi topladığını ortaya koyarken Simon Peters bu konuda şunları söyledi: “Sektörün geniş cazibesi, çeşitlenen yatırımcı tabanı tarafından giderek daha fazla yansıtılıyor. Cardano ve Dash gibi alternatif kripto paralara artan talebin gösterdiği gibi sektör her zaman büyüyor ve çeşitli kripto para birimlerinde fırsatlar var.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle