Kripto Para

Blockchain sektöründen Google'a rakip!

  Kripto para topluluğunun en çok kullandığı gizlilik odaklı web browser’ı Brave yeni hamleleri ile dikkat çekti. Brave geliştiricileri, bu güncellemeler ile birlikte rakibi Google arama motorunu geçmeyi planlıyor…

  Dünyanın en çok kullanılan internet arama motoru Google’ın tahtına gözünü diken Brave Browser geliştiricileri, yeni hamleleri ile dikkat çekiyor. Kripto para topluluğunda sık kullanılan ve yakından takip edilen Brave, gizlilik odaklı web browser’ı olarak adından söz ettiriyor. Platformun 2021 yılı içinde yeni bir arama motorunu çıkarması hedefleniyor. 

  Brave şirketi, arama motoru konusunda piyasadaki dominansının yüzde 92 seviyelerinde olduğu bilinen Google’dan rol çalmaya çalışacak. Brave Search adı verilen web browser’ını devreye sokmaya hazırlanan şirket yetkilileri bu konu hakkında kripto para kullanıcılarının da dikkatini çeken açıklamalarda bulundu. Konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında 2021 yılı hedef gösterildi. 

  Web Aramalarında Gizlilik Ön Planda Tutulacak

  Arama motoru programının Tailcat adındaki yeni bir satın alınan proje üzerinden götürüleceğinin altı çizildi. Yapılan açıklamada ayrıca mevcut durumda kullanılmayan Cliqz arama motorunun arkasındaki geliştiricilerden de yararlanılarak güncellemeler yapılacağı ifade edildi. 

  Brave Search, Tailcat ağının bağımsız web endeksleri tarafından desteklenecek. Google arama motorunun yaptığı igi IP adreslerini toplamayacak ve tanımlayıcı bilgiler üzerinden web arama sonuçlarını kişiselleştirmeyecek. Edinilen bilgilere göre Brave Browser arama motoru, Goggles adında sonuç filtreleme özelliğini de kullanıcılarına sunacak.

  2021 Yılının Yarısında Piyasaya Sürülecek

  Brave Browser, aynı zamanda Mozilla şirketinin kurucu ortaklarından Brendan Eich tarafından 2019 yılında piyasaya sürüldükten sonra yoğun ilgi gördü. Genellikle kripto para sektörü çerçevesinde gelişen Brave, bunun yanı sıra kullanıcı gizliliğinin korunması amacına odaklandı. Brave Browser kullanıcıları reklamları engelleyebiliyor fakat reklamlara tıklayarak da browser tokenı olan BAT kripto para birimini kazanabiliyor.

  Kripto para topluluğuna destek olan Brave, öne çıkan projeleri arasında merkeziyetsiz veri toplama aracını da duyurdu. Bu proje kapsamında kullanıcıların aldığı BAT tokenlar bir merkeziyetsiz kripto para borsasında kullanılabilecek. Merkeziyetsiz DEX borsalarında özel anahtarlar borsalar tarafından tutulacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle