Kripto Para

ABD’li senatör aktif BTC yatırımcısı çıktı!

  Kripto paralar konusunda belirsiz ama olumsuza yakın bir imaj çizen ABD’de, son dönemlerde kripto para yatırımı yapan siyasi isimler ortaya çıkmaya başladı. Bu kez de ABD’li senatör Cytnhia Lummis bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı olduğunu açıkladı. Lummis ayrıca Bitcoin’i desteklediğini de belirtti.

  Geçtiğimiz haftalarda, Beyaz Saray’da teknoloji politikaları danışmanı ve antitröst olarak görev alan Tim Wu’nun bir kripto para yatırımcısı olduğu ortaya çıkmıştı. Politico haberine göre kişisel portföyüyle ilgili bilgi paylaşan Wu’nın, değeri 1 ile 5 milyon dolar arasında kripto paraya sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Bitcoin (BTC) ve Filecoin (FIL) yatırımcısı olduğu ortaya çıkan Tim Wu’nun ardından, bu kez ABD’li senatör Cytnhia Lummis’in bir Bitcoin yatırımcısı olduğu ortaya çıktı. Kripto para piyasalarında ABD’nin konumundan dolayı siyasi isimlerin kripto para yatırımları heyecanla karşılanıyor.

  Lummis’e Göre BTC Enflasyona Karşı “Mükemmel Bir Araç”

  ABD’nin Wyoming eyaletinden seçilen ilk kadın senatör olması ile tanınan Lummis, Bitcoin’i desteklediğini ve hatta aktif bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu açıkladı. Wyoming’in ilk kadın senatörü kimliğinin yanı sıra Lummis, ABD’de Bitcoin’e destek veren ender siyasi isimlerinden birisi olduğunu da göstermiş oldu. Cytnhia Lummis, Bitcoin’in özellikle de enflasyona karşı “mükemmel bir araç” olduğunu ifade etti.

  Enflasyonun %5’e Çıkması Bekleniyor

  ABD’de pandemi sürecinde enflasyon oranı %2 seviyesine geldi. Pandemi sonrasında enflasyon oranının %5 seviyelerine gelmesi bekleniyor. Bu olası artışta ise özellikle de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha çok para basacak olmasının etkili olması bekleniyor. Haliyle artan ve artacağı düşünülen enflasyon karşısında insanlar, alternatif yatırım varlıklarına yöneliyor. 2020 yılında yükselişe geçen ve Aralık 2020’de büyük rallisine başlayan Bitcoin’in yükselişinde de bu etken ciddi bir pay sahibi olmuştu.

  Lummis’in Tasarruf Aracı Tercihi Bitcoin

  BTC üretimi 4 yılda bir yarılanıyor ve arzı 21 milyon ile sınırlı. Bu da BTC’nin enflasyona maruz kalmamasını sağlıyor. Bu konuyla ilgili açıklamada bulunan Lummis, tasarruf aracı olarak Bitcoin’i tercih ettiğini ifade etti. Lummis ayrıca panik zamanlarında BTC ile tasarruf yapılabileceğini aktardı. Lummis daha önce de Wyoming’de ödeme ve vergiler için kripto paraların kabul edilmesinde öncü olmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle