Kripto Para

Türkiye’de kriptolara ilgi katlanarak artıyor!

  2021 yılında artan kripto para popülaritesi dünya genelinde kendisini gösterdi. Kriptolara en fazla ilgi gösteren ülkeler arasında Türkiye de yer alırken, Türkiye’deki kripto para ilgisinin gittikçe daha da arttığı bir araştırma ile ortaya çıktı. Araştırmaya göre kadın ve eski nesil kripto para yatırımcı sayısı da gittikçe artış gösteriyor.

  Kripto paralar, Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşıp gittikçe yeni rekorlar kırmaya başlaması ile birlikte dünya genelinde ciddi bir popülariteye kavuştu. 2021 yılının ilk çeyreğinde sektöre çok hızlı bir şekilde milyonlarca yeni yatırımcı girdi ve bu ilginin büyük bir kısmı da Türkiye’den geldi. Türkiye’de kripto paralara yönelik oluşan ilginin, gittikçe daha fazla arttığı da ortaya çıktı. Kripto para borsası KuCoin tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de kripto para ilgisi artmaya devam ediyor. Ayrıca kadın ve eski nesil yatırımcı sayısı da gittikçe artış gösteriyor.

  TL’deki Değer Kaybı, Kriptoya Yönelimi Hızlandırdı

  KuCoin borsasının Türkiye’ye ilişkin raporu, Türkiye’nin 2021’deki kripto para ekosistemini ele aldı. Söz konusu rapora göre Türk lirasının 1 yılda %50’den fazla değer kaybetmesi, alım gücünü korumak, yani enflasyondan kaçmak isteyen kişileri alternatif yatırım araçlarına ve çözümlere yönlendirdi. Rapora göre tercih edilenler arasında dolar ve altın yer alırken, kripto paralara olan yönelimin git gide arttığı görüldü. Geçtiğimiz yıl Türkiye, nüfusa oranla en fazla kripto para kullanan ülkeler arasında dünyada 4. ve Avrupa’da 1. olmuştu.

  2022’de Türkiye’de Kripto Kullanımının Artması Bekleniyor

  KuCoin tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de internet kullanan 18-60 yaş aralığındaki nüfusun yaklaşık %40’ı kripto para sahibi olduğunu ya da son 6 ay içinde kripto para alım-satımı yaptığını belirtti. Öte yandan söz konusu araştırmaya katılan katılımcıların %59’u, 2022 yılında kripto para yatırımı yapmayı planladığını ifade etti. Bu da halihazırda artmakta olan kripto para ilgisinin, Türkiye’de 2022’de de ivmelenerek artabileceğine işaret ediyor.

  Kadın ve Eski Nesil Kullanıcılar Artıyor

  KuCoin raporuna göre Türkiye’de kripto para ekosistemine kadın kullanıcılar da neredeyse erkek kullanıcılar ile eşit seviyede katılım gösteriyor. Rapora göre Türk kripto para kullanıcılarının %47’sini kadınlar oluştururken, “kripto paralara ilgi gösterdiğini” belirtenlerin de %63’ünü yine kadınlar oluşturuyor. Ayrıca 41-60 yaş arasındaki grubun da %37’si kripto paralara yatırım yaptığını belirtiyor. Bu da eski nesillerin kriptolara ilgisinin arttığını ortaya koyuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle