Kripto Para

WNBA taraftarları sponsorları Coinbase’i eleştiri yağmuruna tuttu!

  Kadınlar Ulusal Basketbol Birliği (WNBA) ile sponsorluk anlaşması yenileyen Coinbase’e tepki büyüyor! Kripto çöküşü ortasında gelen sponsorluğu taraftarlar tiye alırken, kripto piyasasına ilişkin eleştirilerin dozu giderek büyüyor. “Aldatmaca” ya da “ponzi şeması” olarak nitelendirilen endişeler ise sektöre olan bakış açısının giderek değiştiğini gözler önüne seriyor.

  ABD’li kripto borsası Coinbase, WBNA ligi ile sponsorluk anlaşması imzaladı. İmzalanan anlaşma ise beklenenin aksine heyecanla değil “eleştiri” ile karşılandı! Taraftarlar sponsorluk anlaşmasının bir komisyoncu olarak nitelendirdikleri kurum ile imzalanmasından hoşnut değil. Tepkilerin ortak nedeni ise kripto para çöküşü!

  “Kripto Kadın Sporlarını ve Çevreyi Sömürüyor”

  Coinbase geçtiğimiz Ekim ayında NBA ve WNBA’in resmi kripto birimi olmuş, Perşembe günü yenilediği sponsorluk ile büyük eleştiri aldı! En popüler eleştiri tweet’lerinde “aptal sponsorlu” teması geçerken, bir Seattle Storm hayranının değerlendirmesi gündeme damga gibi vurdu! Çevresel kaygıların ön planda yer aldığı tweet’te, “Kripto iyi değil, kadın sporlarını ve çevreyi sömürüyor” ifadeleri kullanılarak kriptoya olan bakış açısını gözler önüne serdi.

  Başka bir Twitter kullanıcısı ise nükteli bir dil ile paylaştığı tweet’te, “Kripto şirketine kadın sporları için çok iyi olduklarını söyleyen yorumlardaki adamlar beni alkolizme itiyor” ifadelerini kullanarak anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Yorumlara bakıldığında ise eleştiri hedefinde doğrudan kripto piyasası olduğu görülmektedir.

  Eleştiriler Kripto Çöküşü ile Mi İlgili?

  Basketbol hayranlarının bu denli büyük tepki gösterdiği sponsorluk yenilemesinin ise en göze batan detayı zamanlaması oldu. Yaşanan kripto çöküşü özellikle parasal konularda basketbol hayranlarını tedirgin etti. Konu ile ilgili bir NBA hayranı, “Kripto çöküyor ve spor ligleri hala onlara bağlanıyor, umarım parayı önceden alırlar dedi. Ligin Şubat ayında 75 milyon dolarlık yeni sermaye toplamış olması ve her yıl yaklaşık 10 milyon dolarlık kayıp yaşaması, yapılan sponsorluğun insanları kandırmak olduğu şeklinde yorumlamalar paylaşılıyor.

  Anlaşma Kapsamında Neler Var?

  Sponsorluk anlaşmasının kapsamı ise eleştirilerin gölgesinde kaldı. Coinbase, NBA ve WNBA resmi kripto para birimi olurken her WNBA oyuncusuna anlaşmanın bir parçası olarak Coinbase cüzdanı açılacak. Ekim ayında imzalanan anlaşmaya ise Seattle Storm ve Jewell Loyd gibi ortaklıklar da eklenerek kapsam genişledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle