Kripto Para

Haftanın en kritik 5 gelişmesi: Kriptolara ne olacak?

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde yaşanan gelişmelerde küresel finans piyasalarında yaşanan gelişmeler ve kripto ekosistemi içindeki kritik gelişmeler etkisini gösterdi. Haber akışına bakıldığında, bu haftanın kripto piyasaları için fazlasıyla kritik bir hafta olduğu görülüyor. Peki bu hafta kripto para ekosistemini hangi gelişmeler bekliyor?

  ABD Enflasyon Verileri Açıklanacak

  Kripto para piyasalarını son dönemlerde ciddi ölçüde etkisi altına alan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası adımları, piyasalar üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor. Fed’in faiz artışına gitmesi, parasal sıkılaştırma adımları atması ve daha şahin politikalar izlemeye başlaması kriptolar üzerinde sert bir baskı oluşturmuştu. Fed, söz konusu para politikası adımlarını ABD’de 40 yıllık zirvesine tırmanan enflasyona karşı mücadele için atmaya başlamıştı ve bu hafta Çarşamba günü ABD’de enflasyon verileri açıklanacak. Bu gelişme haftanın en kritik gelişmesi olarak öne çıkıyor.

  Twitter, Elon Musk’a Dava Açacak

  Öte yandan bu hafta Twitter ve Elon Musk arasındaki anlaşmazlıklara dair kritik gelişmeler yaşanacak. Bilindiği üzere Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’ı satın alma hamlesinden vazgeçmişti. Anlaşmayı fesheden Musk’ın ardından Twitter yöneticileri de Musk’a dava açmak için hazırlıklara başlamıştı. Twitter, Musk’ı mahkemeye vermek adına ünlü hukuk bürosu Wachtell Lipton ile anlaşma sağlandı. Bu hafta söz konusu davanın açılması bekleniyor.

  Mt Gox Geri Ödemelere Başlıyor Mu?

  Piyasalarda takip edilecek gelişmeler arasında ayrıca 2014 yılında büyük bir siber saldırının kurbanı olan Mt Gox borsasının yapmaya başlayacağı geri ödemeler bulunuyor. Yaklaşık 137 bin Bitcoin’i (BTC) geri dağıtması beklenen Mt Gox borsasının bu ödemeleri yapacağı kesin değil. Ancak bu hafta borsa, mağdur kullanıcılarına geri ödemelere başlayabilir ve bu olası geri dağıtım işlemleri piyasada bir satış baskısına neden olabilir.

  Bankalar Bilançolarını Açıklayacak

  Bu hafta takip edilecek en önemli gelişmeler arasında büyük bankaların açıklayacağı bilanço verileri de yer alıyor. Perşembe günü JPMorgan ve Morgan Stanley bankaları bilanço açıklamasında bulunacak ve öte yandan Cuma günü de BlackRock ile Citigroup bankaları açıklamalarda bulunacak. Ayrıca bazı büyük şirketlerin yöneticileri de bu hafta içerisinde bilançolarına ya da şirket politikalarına dair kritik açıklamalarda bulunabilir.

  Celsius Ne Yapacak?

  Haftanın belki de en önemli gelişmesi olarak Celsius’un akıbetine dair gelişmeler takip edilecek. Hala iflas konusunda bir sonuca bağlanamayan Celsius konusuna dair, bu hafta yeniden yapılandırma ya da doğrudan iflas başvurusu ile ilgili adımlar atılabilir. Zira Celsius bu olası adımlar için şimdilerde hukuk bürosu Kirkland & Ellis ile iletişim halinde. Bilindiği üzere likidite krizi yaşayan Celsius yüz milyonlarca dolarlık borcunu ödeyip tasfiye riskini azaltırken, kullanıcılar da bu platformdan paralarını hala çekemiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle