Kripto Para

Birleşik Krallık UST’ye rağmen stablecoin adımından vazgeçmiyor!

  Kripto para piyasasında Terra UST ve LUNA’daki çöküşün büyük etkileri görülmeye devam ederken, Birleşik Krallık’tan şaşırtan bir stablecoin hamlesi geldi. Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, elde edilen bilgilere göre stablecoin’leri “yasal ödeme aracı olarak” düzenleme kararı aldı.

  Son dönemlerde, Terra UST ve LUNA’daki çöküşlerden bağımsız olarak uzunca bir süredir başta ABD olmak üzere birçok ülkede stablecoin’ler çeşitli çalışmalarla ele alınıyordu. Birçok ülkede düzenlenmesi gerekliliği görüşünün öne çıktığı stablecoin’ler, bu kez de Birleşik Krallık’ta şaşırtıcı bir şekilde ele alındı. Elde edilen bilgilere göre Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, stablecoin’leri “yasal ödeme aracı olarak” düzenleme kararı aldı. Çok yakın bir geçmişte UST ve LUNA’da yaşananlar sonrası alınan bu karar şaşkınlık yarattı.

  Birleşik Krallık’ta Stablecoin Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor

  The Telegraph’ın haberine göre Prens Charles, Birleşik Krallık’ta çeşitli sektörlerde stablecoin’leri düzenlemek için getirilecek olan yeni yasalar ile bölgenin yaşam standartlarını iyileştirecek şekilde, ekonomik büyümeyi destekleyecek olan önlemler alınmasının planlandığını duyurdu. Hazine Bakanlığı, 4 Nisan tarihinde mevcut yasal çerçeveleri güncelleyip stablecoin’leri de ödeme aracı haline getireceklerinin sinyallerini vermişti. Habere göre Prens Charles konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yasadışı finans ile mücadele, ekonomik alandaki suçları azaltma ve işletmelerin büyümelerine yardımcı olma gücümüzü daha da artırmak için yeni bir yasa getirilecek.”

  İlk Sinyal Nasıl Verilmişti?

  HM Treasury tarafından, 4 Nisan tarihinde stablecoin’lerin yasal ödeme aracı haline getirileceğine ilişkin Twitter paylaşımında “Bu, İngiltere finansal hizmetler sektörünü teknolojinin ön saflarına yerleştiriyor ve stablecoin ihraççılarının ve hizmet sağlayıcılarının faaliyet göstermesi ve yatırım yapması için şartlar oluşturuyor” ifadelerini kullanmıştı. Bu gelişme sonrasında, The Telgraph’ın 16 Mayıs tarihli haberi, daha önce gelen söz konusu açıklama ile örtüşüyor.

  Birleşik Krallık UST ve LUNA’ya Rağmen Rotasını Bozmuyor

  Geçtiğimiz hafta Terra ekosisteminde UST ve LUNA fiyatları toparlanmayacak derecede düştü ve bu düşüşe neden olan çöküşün, düzenleyicileri endişelendirmesi bekleniyordu. Ancak Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı’nın “Ülkenin finansal hizmetler sektörünün her zaman teknoloji ve inovasyonun ön saflarında yer alabilmesini sağlamak” adına stablecoin planlarına devam etmesi şaşkınlığa yol açtı. Bakanlık, algoritmik stablecoin’ler yerine, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi 1:1 desteklenen stablecoin’leri düzenlemeye dahil etmeyi planlıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle