Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 12 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında yine hareketli bir gün yaşanırken, Bitcoin fiyatındaki gerileme yatırımcıları tedirgin etti. Hafta sonu volatilitesinin artması ile birlikte daha önceki haftalarda olduğu gibi BTC fiyatındaki satış baskısı da yükseldi. Bunun sonucunda Bitcoin ve popüler altcoin fiyatlarında ciddi oranda düzeltme hareketi gözlemlendi.

  12 Haziran Cumartesi gününde Bitcoin ve popüler altcoin fiyatlarına etki eden gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Bitcoin Taproot, güncellemesi %90 oranında onay aldı. Söz konusu güncelleme sayesinde blockchain’deki veri miktarı, gizlilik, güvenlik ve ölçeklendirme için yeni imkanlar yaratılacak. Nijerya Merkez Bankası’ndan (CBN) bir yetkili, ülkenin yakın bir zamanda kendi merkez bankası dijital para birimine (CBDC) sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı. 

  Bitcoin madenciliğinde Xinjiang eyaleti, İç Moğolistan ve Sincan gibi sektöre en büyük katkı sağlayan üç önemli noktada uygulanan yasaklar Bitcoin hash rate oranını olumsuz etkiledi. Son olarak Sincan bölgesinde de madencilik faaliyetleri durdurulunca Bitcoin hash oranında düşüşler yaşanmaya devam etti. Çinli muhabir Colin Wu, BTC hash rate oranında tarihi zirveden yüzde 37 oranında düşüş yaşandığını söyledi

  CryptoQuant’ın CEO’su ve analist Ki Young Ju, kripto para borsalarındaki Bitcoin miktarının arttığına dikkat çekti. Borsalardaki BTC seviyesinin artması satış baskısını arttırdığı için Bitcoin fiyatına olumsuz yansıyor. Altcoinlerde ise Ethereum kurucu ortağı Anthony Di Iorio, hem Cardano (ADA) hem de Polkadot’un (DOT) geleceğinde potansiyel gördüğünü söyledi.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Bu gelişmeler ile birlikte Bitcoin fiyatındaki toparlanma hareketi tersine döndü ve düşüş başladı. Borsalardan gelen güncel verilere göre BTC fiyatında yüzde 3.70 oranındaki kayıpla 35.482 dolar seviyeleri görüldü. Altcoin fiyatlarında da sert düzelteme hareketinin etkisi görüldü. ETH başta olmak üzere BNB, ADA, DOGE ve XRP gibi popüler altcoin projelerinde kayıp yaşanıyor. DOT ve UNI fiyatları da sert düşmesiyle yatırımcısını üzüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle