Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 15 – 21 Haziran 2022

  Kripto para piyasasında yaşanan sert hareketlilikler altcoin fiyatlarında da ciddi dalgalanmalar yarattı. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatını takip eden yatırımcılar aynı zamanda altcoin piyasasını da inceliyor.

  15 – 21 Haziran 2022 tarihleri arasında piyasa değerine göre ilk 10 listesinde bulunan altcoin fiyatlarında sert hareketler görüldü. Popüler altcoin fiyatlarını etkileyen gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  15 Haziran Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde sert düşüş yaşayan altcoinler, 15 Haziran Çarşamba gününde toparlanma sinyalleri verdi. En popüler altcoin projeleri arasında yer alan BNB ve XRP coinlerde artış beklentilerin uzağında kaldı. Gün içinde DOGE yüzde 12, SOL coin ise yüzde 17’den fazla yükselerek yatırımcılarını heyecanlandırdı.

  Yüklü miktarda altcoin yatırımları ile tanınan Three Arrows Capital, resmen iflasın eşiğine geldi. Su Zhu fonun tasfiye olacağı iddialarından sonra “ilgili taraflarla bu konuda iletişim halindeyiz” açıklamasını yaptı. Bu açıklama iflas iddialarını kuvvetlendirdi.

  Altcoin piyasasında önemli bir yere sahip olan TRON DAO Rezerve, “Genel blok zinciri endüstrisini ve kripto pazarını korumak için Tron DAO Reserve, Binance’den 2,5 milyar TRX çekecek.” duyurusunu yaptı. Borsadan yapılan TRX çekimi sonrasında altcoin piyasasında hareketli bir süreç yaşandı.

  16 Haziran Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü parabolik yükseliş sonrası popüler altcoin projelerinde satış baskısı arttı. Kripto para piyasası genelinde olumsuz havanın devam etmesi yüzünden DOGE fiyatında yüzde 12 civarında kayıp yaşandı ve dünkü kazançlarının hepsini geri verdi. Öte yandan 16 Haziran Perşembe gününde ADA ve SOL coin fiyatlarında yüzde 10’dan fazla düşüş olması yatırımcılarda panik yarattı.

  Kripto para piyasasındaki sert düşüş sonrası Binance CEO’su CZ bir sonraki boğa piyasasına daha güçlü olacakları mesajını verdi. “Pek çok proje ve borsa ayı piyasasında zorlanacak olsa da, birçoğu eskisinden daha güçlü bir şekilde geri dönecek.” diyen CZ’nin açıklamaları altcoin yatırımcılarına moral oldu.

  En büyük kripto para borsası Binance CEO’su CZ ayrıca Polygon (MATIC) desteği ile ilgili konuştu: “Daha durgun piyasaların, şirketlerin daha uygun fiyatlarla harika projelere yatırım yapması ya da bu projeleri satın alması için en iyi fırsatı sunduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki aylarda çok aktif bir yatırım rotamız olacaktır.” Bu haberin ardından MATIC coin fiyatında toparlanma sinyalleri görüldü.

  17 Haziran Cuma Altcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafikle hafta başından bu yana yatırımcılarını şaşırtan altcoinler 17 Haziran Cuma gününe pozitif sinyallerle başladı. Hafta başından beri yüksek volatilite takip edilirken gün içinde hareketliliğin azalması dikkatlerden kaçmadı. BNB, ADA, XRP, SOL ve DOGE gibi popüler altcoinlerin hepsinde yüzde 2 civarında artış olması yatırımcıların beklentilerini karşılamaya yetmedi.

  En ünlü metaverse platformu Sandbox, popüler film yapımcısı Lionsgate ve ortak şirketi Millennium Media ile ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu. Bu kapsamda metaverse, korku ve aksiyon türlerinde zenginleştirilmiş prodüksiyonlar hayata geçirilecek. Duyurunun ardından SAND coin fiyatında bir miktar yükseliş görüldü.

  Popüler stablecoin projelerinden USDC’yi piyasaya süren şirket Circle, Euro destekli yeni stablecoin’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Avrupa merkezli ve euro destekli stablecoin olan Euro Coin (EUROC) 30 Haziran 2022’den itibaren satışa sunulacağın açıklanırken altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gördü.

  18 Haziran Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde altcoin piyasasındaki oynaklık yeniden yükseldi. 18 Haziran Cumartesi gününde kripto para basınında geniş yankı bulan haberlerin etkisiyle BNB, ADA, XRP coin fiyatlarında kademeli kayıplar yaşanması dikkat çekti. DOGE fiyatındaki değer kaybı yüzde 7 seviyesindeyken SOL coin piyasanın tersine yüzde 4 yükselişle yatırımcılarını sevindirdi.

  Eski BitMex kurucusu Arthur Hayes, kripto para piyasasının daha da düşeceğini ifade ederek yatırımcıları korkuttu: "Bazen sadece kendinize hala var olduğunuzu hatırlatmak için acıyı yaşamak istersiniz. Bu bağlamda altcoinlerin önümüzdeki haftalarda şu anki değerlerinin yüzde 50’sini kaybedeceğini düşünüyorum.”

  Kripto para piyasası genelinde düşüş yaşanırken Theta Fuel (TFUEL) isimli kripto para, yaklaşık yüzde 20 değer kazandı. Dünyanın en büyük 100 kripto parası arasında değer kazanan nadir projelerden biri olan TFUEL coin fiyatındaki artış altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı.

  19 Haziran Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto paralardaki toparlanma hareketi güç kazandı. 19 Haziran Pazar günü BNB yüzde 9, DOGE ise yüzde 14.37 oranında artarak yatırımcılarını heyecanlandırdı. Bununla birlikte ADA, XRP ve SOL coin fiyatlarında kademeli yükseliş olsa da beklentilerin uzağında kaldı.

  TRON DAO son açıklamasında USDD stablecoininin 1 doların altından işlem görmeye devam etmesi üzerine koruma amaçlı olarak rezervlerini artırma kararı aldığını duyurdu. Böylelikle TRON rezervleri 300 milyon dolarlık USDC tokenini bünyesine eklerken projeye karşı altcoin yatırımcılarının ilgisi arttı.

  Popüler kripto para borsalarından FTX son duyurusunda Kanada’daki faaliyetlerini hızlandıracağını açıklamıştı. Bu haber öncesinde on-chain verilerine bakıldığında Ethereum balinalarının FTT altcoini depoladığı görüldü. FTT coin fiyatında hızlı bir yükseliş hamlesi takip edildi.

  20 Haziran Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde yatırımcıları şaşırtacak şekilde altcoin piyasasındaki volatilite geriledi. BNB, ADA ve SOL coin fiyatlarında yüzde 2 civarında artışlar takip edilirken 20 Haziran Pazartesi gününde piyasada dikkat çeken bir fiyat hareketliliği görülmedi. Günün en çok kazandıran altcoini yüzde 3.09 artan SOL coin oldu.

  Layer-2 Ethereum ölçeklendirme çözümü Immutable (IMX), oyun geliştiricilerini teşvik etmek için yeni duyuru yaptı. Platform bu kapsamda geliştirilen Web3 projelerinin kullanıcı tarafından benimsenmesini hızlandırmak amacıyla bir fon oluşturacak. Altcoin IMX coinin bir karışımı olan fon, Animoca Brands, GameStop ve Airtree, BITKRAFT, Arrington Capital, Double Peak ve King River Capital gibi risk sermayesi şirketlerinin yatırım aldı.

  Cardano geliştiricisi IOHK bünyesindeki ekosistem başkan yardımcısı Tim Harrison, ADA coin yatırımcılarını ilgilendiren önemli açıklamalar yaptı. Vasil hard forku ile ilgili önemli bir açığın bulunduğu ve bu ayın ortasında gerçekleşmesi gereken geçişin diğer aylara ertelendiği iddia edilirken Harrison bu iddiaları yalanladı.

  21 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para yatırımcılarını sarsan sert düşüş hareketlerinden sonra altcoin piyasası biraz daha dengelenmeye başladı. 21 Haziran Salı gününde volatilite düşerken popüler altcoin fiyatlarında kademeli yükselişler görüldü. BNB, XRP ve SOL coin fiyatlarında yüzde 1 civarı artışların tersine ADA coin benzer oranda değer kaybetti. Ayrıca DOGE yüzde 9.54 yükselişle günün en çok dikkat çeken altcoini oldu.

  Dev kripto para borsası Binance son duyurusunda Tron (TRX) cüzdanları için bakım yapılacağını paylaştı. “Bakım tamamlandıktan sonra para yatırma ve çekme işlemlerini yeniden açacağız.” şeklinde yapılan duyuru sonrası TRX coin fiyatında sert hareketler görüldü.

  Katar Ekonomik Forumu’nda söz alan Elon Musk, son dönemdeki kripto para eleştirilerine yanıt verdi: “İnsanların kripto paralara yatırım yapması gerektiğini asla söylemedim. Tesla, SpaceX, ben şahsi olarak biraz Bitcoin satın aldık, ancak bu toplam nakit varlıklarımızın küçük bir yüzdesini oluşturuyor” Ünlü milyarder DOGE destekçisi olmaya devam edeceğini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle