Kripto Para

Kriptoları yasallaştıran teklif Paraguay meclisinden geçti!

  Kripto para piyasalarında El Salvador’un ardından kripto paraları yasal hale getirme çabalarına girişen ülkelerden biri olan Paraguay, geçtiğimiz yıldan bu yana sürdürdüğü çalışmalarda sona çok yaklaştı. Paraguay’da meclis kripto yasa tasarısını kabul etti ve yasalaştırma yönünde kritik bir adım attı.

  Hatırlanacağı üzere bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Bitcoin (BTC) yasa tasarısını onaylamıştı ve El Salvador’da Eylül 2021 itibariyle Bitcoin yasal para birimi olarak kullanılmaya başlamıştı. El Salvador’un ardından başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere birçok ülke benzer adımlar atmak üzere harekete geçerken, bu adımlardan en kapsamlısını atmaya hazırlanan Paraguay, kriptoların yasallaşması konusunda sona çok yaklaştı. Kripto para işlemleri ve madenciliğini yasallaştırmak için çabalayan Paraguay’da yasa tasarısı meclisten geçti.

  Paraguay’da Yasa Tasarısı Meclisten Geçti

  Dünyada elektriğin en ucuz olduğu ülkeler arasında bulunan Paraguay’da kripto para madenciliğini ve kripto para işlemlerini düzenleyecek olan yasa tasarısı meclisten 40’a 12’lik lehte oy ile geçti. Söz konusu yasa tasarısı Aralık ayında Senato tarafından onaylanarak meclise gönderilmişti ve bu tasarı üzerinden birtakım değişiklikler yapılmıştı. Bu değişikliklerin ardından yasa tasarısı Paraguay’da meclisten geçti ve yeniden Senato’ya gönderildi.

  Hedef: Madencileri Ülkeye Çekmek

  Paraguay’daki kripto para yasa tasarısının mimarlarından olan milletvekili Carlos Rejala, geçtiğimiz yıl konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kripto madencilerini Paraguay’a çekme hedeflerinin olduğunu dile getirmişti. Eğer tasarı onay alıp kanunlaşırsa, bireysel ve kurumsal kripto madencileri endüstriyel elektrik tüketimi için yetkili devlet kurum ve organlarından izin almak ve lisans başvurusunda bulunmak zorunda kalacak. Ayrıca yasa, üçüncü taraf kripto para işlemi ya da saklama hizmeti sunmak isteyen şirketlerin de lisans almasını zorunlu hale getiriyor.

  Tasarıya Ret Oy Veren Rojas Konuştu

  Paraguay’da söz konusu yasa tasarısına “Hayır” oyu veren milletvekillerinden biri olan Tadeo Rojas, yaptığı açıklamada meclis bütçe komisyonunun tasarı için ret oyu kararı önerdiğini hatırlattı ve kendisinin de bu yüzden ret oyu verdiğini dile getirdi. Rojas ayrıca kripto para madencilik şirketlerinin talep ettiği enerji miktarının çok fazla olduğunu ve bunun yanında yeterli düzeyde istihdam sağlanamayacağını da öne sürdü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle