Kripto Para

Kripto para piyasasında korku zirvede

  Kripto para piyasasında yaşanan son gerileme yatırımcılarda endişenin artmasına neden oldu. Teknik ve temel analizlerin yanı sıra yatırımcı tavırlarının da fiyat değişiklikleri üzerinde etkili olduğu kripto para piyasasında, son düzeltme ile korku seviyesinin zirveye ulaştığı görüldü. Yatırımcılar alım yapmaktan çekiniyor.

  2020 yılının ortalarından bu yana inanılmaz performanslar sergileyen kripto paralara yönelik ilgi çok arttı. Kripto paraların hızla popülerleştiği bu dönemde yaşanan son düzeltme ile yatırımcılarda büyük endişe yarattı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in bu rallisinin diğerlerinden farklı olduğunun iddia edilmesi ve kısa zamanda toparlanma yaşayamayacağına yönelik iddiaların da gündeme gelmesi ile yatırımcılar alım yapmaktan çekinmeye başladı.

  Kripto para piyasasında temel ve teknik analizler fiyat değişiklikleri üzerinde etkili olmakla beraber yatırımcı tavırları da piyasayı önemli ölçüde etkiliyor. Global piyasalardan farklı olarak kripto para piyasasında yatırımcıların psikolojik durumları ve yatırıma karşı bakış açıları, öngörüler üzerinde etkili oluyor. Özellikle kripto piyasasında uzun zamandır yatırım yapan kişiler, genel psikolojik durumu değerlendirerek yatırımlarına yön veriyor. Fiyat hareketliliği üzerinde etkili olan yatırımcı psikolojisi ise kripto para araştırma şirketleri için önemli alanlardan biri haline gelmeye başladı.

  Korku ve açgözlülük endeksi 2021 yılının en düşük seviyesinde 

  Kripto para piyasasında yatırımcı psikoloji fiyat değişiklikleri üzerinde önemli etkiye sahip olduğu için araştırma şirketleri, bu alana yönelik veriler de ortaya koyuyor. Yatırımcıların korku, risk iştahı ve açgözlülük gibi duygusal refleksleri, araştırma şirketleri tarafından derecelendiriliyor. Piyasa oynaklığı, sosyal medyada kripto para ilgisi, Bitcoin hakimiyet grafiği gibi birçok farklı trendler üzerinden yapılan inceleme ile korku ve açgözlülük endeksi ortaya konuluyor. Korku ve açgözlülük endeksi yatırımcıların piyasaya karşı algılarını ortaya koyuyor ve fiyat hareketliliklerine karşı öngörü sağlıyor.

  Kripto para sektöründe yapılan son düzeltmenin ardından korku ve açgözlülük endeksinin 100 üzerinden 27 olarak hesaplandığı açıklandı. Yüzde 27 olan korku ve açgözlülük endeksi 2021 yılının en düşük seviyesinde

  Yatırımcı hamleleri merakla bekleniyor

  Korku ve açgözlülük endeksini yılın en düşük seviyesinde olması, yatırımcıların alım yapmaktan çekindiğini gösteriyor. Bununla beraber piyasada bu endeksin düşük olduğu zamanlar yatırım yapan kişilerin yüksek kazançlar sağladığına yönelik de bir anlayış var. Yatırımcıların önümüzdeki süreçte nasıl bir hareketlilik gösterecekleri merakla bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle