Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 14 – 20 Haziran 2022

  Kripto para piyasası genelinde yaşanan sert düşüşlerden sonra Ethereum (ETH) yatırımcıları da gelişmeleri yakından takip ediyor. En büyük ikinci kripto para birimi olan ETH’de kritik bir hafta geride kaldı. Piyasa genelindeki düzeltmede en çok değer kaybeden altcoinlerin başında yer alan ETH aynı zamanda BTC’ye karşı da değer kaybetmişti.

  14 – 20 Haziran 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  14 Haziran Salı Ethereum Borsa Özeti

  Kripto paralarda yaşanan sert düşüş akabinde Ethereum fiyatındaki değişimler yakından takip edildi. 14 Haziran Salı gününde ETH fiyatında belirsizlik sürmesine rağmen yüzde 0.35 oranında yükseliş yaşanması yatırımcıları heyecanlandırdı. Böylelikle 14 – 20 Haziran 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Kripto para staking ve lending platformu olan Celsius, bütün para çekme ve yatırma işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Son olarak çekilen 247 milyon dolarlık wBTC ile 50.000 ETH‘nin de benzer şekilde unstake edilip gönderilmesi bu gelişmede etkili oldu. Ethereum yatırımcıları bu haberi yakından takip etti. 

  Kripto para gazetecisi Colin Wu, lider altcoin ETH 1.150 doların altına düşerse piyasada ortaya çıkacak likidasyona dikkat çekti. İddiaya göre ETH fiyatı 1.150 dolara ulaştığında 500 milyon dolarlık on-chain teminat likidite olacak. Deneyimli isim, bu gelişme piyasadaki panik satışlarını tetikleyeceği için yatırımcıları uyardı.

  15 Haziran Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Piyasa genelinde pozitif sinyaller takip edilirken Ethereum fiyatındaki olumlu görünüm devam etti. 15 Haziran Çarşamba gününde lider altcoin ETH fiyatında yüzde 2.24 oranında yükseliş görüldü. Yatırımcılarda heyecan yaratan bu yükseliş sonrasında Ethereum fiyatı 1.237 dolarlı seviyelere ulaştı. Ancak piyasadaki satış baskısı ETH yatırımcılarını tedirgin etmeye devam etti. 

  Ethereum’da Ropsten test ağında başarılı bir şekilde Merge tamamlandı. Son olarak ETH 1.0’den ETH 2.0’ye geçişi tamamlayan geliştiriciler, bunun devamında gecikme açıkladı. Ethereum’un mevcut konsensüs mekanizmasında madencilik yapılmasını imkansız hale getirecek olan madencilik zorluğu artışı, geliştiricilerin ortak kararına göre 2 ay ertelendi.

  Ethereum fiyatındaki düşüşü tetikleyen Celsius olayı ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Nexo platformu yeniden resmi bir teklif yaptı ve Celsius’un bu teklife 20 Haziran’a kadar yanıt vermesi gerektiği ifade edildi. Gelişmeler altcoin yatırımcıları tarafından dikkatle takip edildi. 

  16 Haziran Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana olumlu sinyaller gösteren Ethereum fiyatında büyük çöküş 16 Haziran Perşembe günü yaşandı. Kripto paraların hemen hemen tamamında satışlar hız kazanırken ETH’de yüzde 13.69 oranında kayıp yaşandı. Böylelikle popüler borsalarda Ethereum fiyatı 1.068 dolardan işlem gördü.

  ABD merkezli dev banka Goldman Sachs türev piyasalardaki ilk Ethereum ticaretini gerçekleştirdi. Türev piyasalarda işlem yapılması, fiziki Ethereum tutulmasına eş değer olmadığı için piyasada çok olumlu karşılanmasa da lider altcoin geleceği için önemli bir işlem olarak görüldü.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan Celsius Network’ün iflas edeceğine ilişkin söylentiler yüzünden Ethereum (ETH) üzerindeki satış baskısı arttı. ETH fiyatında son zamanlardaki en sert düşüşlerden biri yaşanırken analistler grafikteki OBO formasyonu ile dip seviyelere ulaştıklarını dile getirdi.

  17 Haziran Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü büyük düşüş hamlesinden sonra Ethereum’da tepki yükselişi bekleniyordu. Gün içinde bir miktar toparlanma sinyalleri gösteren ETH’de yükseliş beklentilerin uzağında kaldı. 17 Haziran Cuma gününde lider altcoin Ethereum fiyatında yüzde 1.68 oranında artışla 1.086 dolardan kapanış yaptı.

  Kripto yatırımcılarının yakından tanıdığı isimlerden SkyBridge Capital’ın kurucusu Anthony Scaramucci son düşüşte biraz daha Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) aldıklarını açıkladı: “Bu kaliteye doğru bir kaçış olduğunun bir başka işaretidir. Biz de bu düşüşte daha fazla Bitcoin ve Ethereum satın aldık.”

  Deneyimli kripto para analisti Peter Brandt, ETH fiyatı 2 bin dolar seviyesindeyken 1.268 dolara işaret etmişti. Celsius olayı yüzünden Ethereum fiyatında ciddi gerileme yaşanırken Peter Brandt’ın takipçileri piyasayı endişeyle takip etti ve analistin 667 dolar hedefine odaklandı.

  18 Haziran Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Ethereum fiyatındaki satış baskısı arttı. 18 Haziran Cumartesi gününde piyasa genelindeki olumsuz havanın da etkisiyle ETH fiyatında yüzde 8.36 kayıp yaşandı. Popüler borsalarda Ethereum 995 dolardan fiyatlanırken, uzun zamandır bu seviyelere ilk defa düşmesiyle yatırımcılarını tedirgin etti.

  Kripto para destekçisi olarak bilinen Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz piyasadaki düşüşlere rağmen kripto para birimlerine yönelik olumlu ifadeler kullandı: “Ethereum’da ise 1.000 dolar seviyesi korunmalı ki ETH şuanda 1.200 dolarda. Hisse senetlerine oranla kripto piyasasında dibe daha yakın olduğumuzu düşünüyorum.”

  ABD merkezli bankacılık devi Morgan Stanley analistleri ETH’deki son durum hakkında yeni rapor yayınladı: “Ethereum’un fiyat döngüsü 2018 yılına benzer olsa da bu seferki düşüşte satışları büyük ölçüde büyük kurumsal yatırımcılar yönlendiriyor. 2018 yılındaki satışlarda daha çok perakende yatırımcılar hakimdi.”

  19 Haziran Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonunda inişli çıkışlı hareketler yapan Ethereum, haftanın son işlem gününde yatırımcısına biraz moral verdi. Dünkü satışın üzerine ETH fiyatı yüzde 13.34 oranında artarak dünkü kayıplarını sildi. 19 Haziran Pazar gününde en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı yeniden 1.128 dolarlı seviyelere tırmandı.

  BitMex’in kurucusu Arthur Hayes, ETH yatırımcılarını olası düşüşlere karşı uyardı: “Bitcoin’de 20.000 dolar, Ethereum’da 1.000 dolar seviyeleri kırılırsa bazı tüccarların pozisyonlarını korumak için daha fazla teminat vermek zorunda kalması nedeniyle spot piyasalarda büyük satış baskısı bekleyebiliriz.”

  Ethereum’da bin dolar seviyesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Hayes, son açıklamasında yatırımcıları korkutan ifadeler kullandı: “Ancak pozisyonlarını başarılı bir şekilde kapatamayacak olan tüccarlar satmak zorunda kalacak ve bu da BTC ve ETH üzerinde daha fazla satış baskısı yaşatacak.” Bu açıklamalar kripto para topluluğunda yeni bir tartışma yarattı.

  20 Haziran Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde volatilitesi artan Ethereum, gün içinde 1.152 dolar ile 938 dolar arasında gidip geldi. 20 Haziran Pazartesi günü ETH fiyatı yatay hareket ederken gün sonunda bir değişiklik olmadı ve 1.128 dolardan işlem gördü. Yatırımcılar Ethereum’da sert düşüş gelme ihtimaline karşı tedirgin bekleyişini sürdürdü.

  Popüler kripto analisti il Capo of Crypto, Ethereum hakkında net bir paylaşım yaptı. Capo, ETH fiyatı için yeni hedefinin 900-950 dolar olduğunun altını çizdi. Piyasadaki korkulu atmosfere rağmen ETH fiyatında bin dolar desteğinin çalışmaya devam ettiği görüldü. Analist ayrıca büyük düşüş sonrası kripto paralarda “ölü kedi sıçraması” görülebileceğini kaydetti.

  Tecrübeli kripto para analisti Peter Brandt, ETH yatırımı için erken olduğunu dile getirdi: “Grafik ETH için 300 dolar hedefini gösteriyor. Hedefler kutsal değildir, bazen tutarlar bazen tutmazlar, bazen de aşılırlar. Ancak şu an için düşmanımın parası ile bile ETH satın almam.” Buna rağmen ETH’de pozitif görünüm olması “boğa tuzağı” söylentilerini ortaya attı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle