Bu faktörler BTC fiyatında kısa vadede yükselişi gösteriyor

  Kripto para analistleri, Bitcoin (BTC) fiyatını olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek büyük çaplı araştırmalarını sürdürüyor. Elde edilen verilere göre bu makro faktörler, BTC fiyatında yükselişin devam edeceğini işaret ediyor…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son dönemdeki yükseliş hareketleri ile yatırımcılarına ciddi oranda kazançlar sağlayarak dikkatleri üzerine çekti. Kripto para piyasasını yakından inceleyen uzmanlar ve analistler, makro faktörlere dikkat çekerek BTC’nin yükselişini sürdüreceğine inanıyor.

  ABD Dolar Endeksi (DXY) grafiğini inceleyen uzmanlar, doların yeniden güç kaybetmeye başladığına dikkat çekiyor. Son dönemde yükselen endeks verilerinde düşüşlerin yaşanması, kısa vadede Bitcoin fiyatına olumlu yansıyabilir. Kripto para uzmanları doların değer kaybetmesi karşısında BTC fiyatında hızlı yükselişler gelebileceğini düşünüyor.

  Dolar Düşerken BTC Yükselebilir 

  Bitcoin ve ons altın gibi değer saklama varlıkları, dolara göre fiyatlandırılıyor. Bu yüzden dolar endeksinde düşüş yaşanması, genellikle Bitcoin’in dolar cinsinden ralliye başlamasına yol açıyor. Welt Piyasa Analisti Holger Zschaepitz, doların küresel rezerv payının Rusya gibi ülkelerin dolarizasyondan uzaklaşması nedeniyle düştüğünü söyledi.

  Ünlü piyasa analisti bu durumun Bitcoin fiyatında olumlu bir etki yaratabileceğini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Dolar düşüyor. Doların küresel rezervdeki payı salgının başında artış gösterse de daha sonra azalmaya başladı. Bu pay 1995'ten beri görülen en düşük seviye olan yüzde 59'a geriledi. Düşüşün nedeni ise kısmen değer kaybı ve kısmen dolar satışı.”

  Bitcoin Madencileri Satışları Azalttı

  Kripto para piyasası analistleri, BTC fiyatındaki yükseliş senaryosunu destekleyen makro veriler arasında Bitcoin madencilerinin tutumuna da dikkat çekiyor. Moskoviski Capital CIO'su Lex Moskoviski, son paylaşımında Bitcoin madencileri tarafından satışlara ara verilip BTC biriktirme dönemine girildiğini söyledi.

  Popüler analiste göre madencilerin BTC biriktirmeye başlaması, kısa vadede satış baskısını azaltıyor ve fiyat yükselişi beklentisini ortaya çıkarıyor. Kripto para yatırımcıları da analistlerin bu görüşlerini yakından takip etmeyi sürdürüyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle