Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 1 Şubat 2022

  Kripto para piyasasında ocak ayının geride kalmasıyla birlikte yatırımcılar şubat ayında yükseliş beklentilerini sürdürüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki toparlanma sinyalleri altcoin piyasasına da olumlu yansıyor. Piyasa genelinde yeni bir boğa rallisi yaşanırken, yatırımcılar bu hareketin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

  1 Şubat 2022 Salı gününde Bitcoin ve altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  2020 Ağustos'undan bu yana düzenli şekilde Bitcoin alımlarıyla yatırımcıların gözdesi olan MicroStrategy yeni bir Bitcoin alımı daha yaptı. ABD'li yazılım şirketi resmi açıklama yaparak 660 Bitcoin aldığını duyurdu. Bu gelişme BTC topluluğunda yine heyecan yarattı. 

  Hindistan’da Bakan Nirmala Sitharaman, parlamentoda yaptığı bütçe konuşmasında 2022-23 döneminde dijital rupi çıkarmayı planladıklarını söyledi. Ayrıca "sanal dijital varlıklar"dan yüzde 30 gelir vergisi alınacağını açıklayan bakan böylelikle kripto paralardan vergi alınacağı iddialarını da resmi olarak doğrulamış oldu. 

  Avrupa’nın en büyük dijital varlık yönetim şirketi CoinShares’in düzenli olarak hazırladığı raporda kripto para fonlarına girişlerin hız kazanması dikkatlerden kaçmadı. Verilere göre toplamda 56 milyon dolarlık girişin 22 milyon doları Bitcoin fonlarına olurken, çoklu varlık fonlarına 32 milyon dolar yatırıldı.

  El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin politikasını eleştiren IMF’ye sert tepki gösterdi. “Hiçbir uluslararası kuruluş bize bir şey yaptıramaz.” diyen bakan Bitcoin’i yasal para olarak kullanmaya devam edeceklerini söyledi. Bu açıklamalar BTC topluluğunun desteğini topladı. 

  Kripto para sektörünün önde gelen şirketlerinden Fidelity raporunda Bitcoin’in kıtlığı ve parasal ağ etkilerinin yenilmez olduğu gibi özelliklerine dikkat çekildi. Uzmanlar, bu sebeple Bitcoin’in bir teknoloji olarak değil de parasal bir mal olarak görülmesi gerektiğini söyledi.  

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Güncel borsa verilerine göre BTC fiyatında yüzde 3.33 artışla yeniden 38.500 dolarlı seviyeler takip ediliyor. Lider altcoin ETH yüzde 9 sıçramayla 2.760 dolara kadar ulaşıyor. En büyük ilk 10 kripto para birimi içinde tüm varlıklarda yükseliş hareketleri görülürken, günün en çok değer kazanan popüler altcoini yüzde 16 yükselen SOL coin oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle