Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 7 – 13 Şubat 2022

  Kripto para piyasası genelinde belirsizlik devam ederken en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Bitcoin, geride kalan hafta başında pozitif sinyaller göstermesine rağmen daha sonra yükseliş hareketini desteklemedi. Küresel piyasalardaki risk iştahını düşüren gelişmeler sonrası BTC fiyatında geri çekilmeler görüldü.

  7 Şubat ile 13 Şubat 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  7 Şubat Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında yükseliş sinyalleri yeni haftanın ilk işlem gününde yatırımcıları heyecanlandırdı. BTC fiyatı 7 Şubat Pazartesi gününde yüzde 3.40 oranında değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. Bu hamleyle birlikte BTC fiyatı popüler borsalarda 43 bin 833 dolarlı seviyelere kadar çıktı. 

  Kripto para dünyasının tanınmış isimlerinden Barstool Sports’un kurucsu Dave Portnoy, Bitcoin’in kalıcı olduğuna inandığını açıkladı. Buna inanacak kadar kripto sektörü hakkında yeterince şey öğrendiğini aktaran Protnoy, “Yeniden girmek için bekliyordum. Beni bir kez kandıran kendinden utanmalıdır. Ancak ben ikinci kez kanarsam ben kendimden utanmalıyım. Uzun vadeli düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

  BTC’nin ABD teknoloji borsası Nasdaq ile korelasyonu gündem olmaya devam etti. IntoTheBlock’a göre Bitcoin’in değeri, teknoloji hisselerinin fiyatlarıyla her geçen gün daha fazla korelasyon göstermeye başladı. Bu gelişme bazı analistler tarafından olumlu bazıları içinse olumsuz olarak yorumlandı. 

  8 Şubat Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında belirsizlikler olsa da BTC yükseliş sinyallerini korudu. Ancak yeni bir ralli başlatması için güç toplayan Bitcoin 8 Şubat Salı gününde sadece yüzde 0.47 oranında yükselebildi. Gün içinde 45.399 dolara kadar tırmanan BTC’de satış baskısı sonucu günün kapanışı 44 bin dolar desteğinde geldi. 

  Popüler kripto para analisti Justin Bennett, piyasa değerine göre en büyük kripto para BTC hakkında yorum yaptı. Deneyimli analist, Bitcoin’in 42 bin dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıkmayı başarması durumunda yüzde 40’a kadar yükselebileceğini ifade etti. BTC fiyatı 44 bin dolar desteğine kadar ulaşınca analistin yorumu büyük ilgi gördü. 

  Hollanda merkezli KPMG International, 2021 yılı için yaklaşık 32 milyar dolarlık gelir bildirirken şirketin Kanada şubesi, bilançosuna kripto para eklediğini duyurdu. Muhasebe sektörünün önde gelen şirketlerinden KPMG International’ın kripto para hamlesi, toplulukta ve sektörde büyük ilgi gördü. 

  9 Şubat Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana pozitif sinyaller gösteren BTC son yükseliş hamlesini 9 Şubat 2022 Çarşamba günü yaptı. Piyasadaki olumlu haberlerin etkisiyle yeniden ralli başlatan BTC gün içinde 44 bin 800 dolara kadar çıktı ancak bu seviyede kalıcı olamadı. Kapanışta yüzde 0.80 artışla 44 bin 388 doları gören Bitcoin böylelikle 2 günde bin dolar kazanç yazdı. 

  Lider kripto para Bitcoin, 44 bin doların üzerine çıkmasıyla Kasım ayından bu yana ilk kez kısa vadeli yatırımcılara kazanç sağladı. Tecrübeli analistlere göre, iki aylık düşüş trendinin üzerinde bir kırılma olduğunu onayladı.

  Öte yandan geçen hafta Bitcoin odaklı fonlara yaklaşık 71 milyon dolar giriş olması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Aralık başından bu yana en büyük seviyede giriş yapılması uzun vadeli BTC yatırımcılarını da sevindirdi. Analistler Bitcoin boğalarının beklediği yükselişin uzun vadede devam edeceğini belirtti. 

  10 Şubat Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında dengelerin bozulduğuna dair ilk sinyaller 10 Şubat Perşembe günü gelmeye başladı. BTC fiyatında inişli çıkışlı bir gün yaşanırken günün sonunda negatif tablo oluştu. Perşembe gününde yüzde 1.96 oranında değer kaybeden BTC fiyatı 43 bin 621 dolara kadar geriledi. Tecrübeli analistler BTC’de yükselişi getirecek boğaların güç kaybetmeye başladığına dikkat çekti. 

  ABD düzenleyici kurumu Bitfinex kripto para borsasından 2016 yılında çalınan 3,6 milyar dolarlık Bitcoin’e el koyduğunu açıkladı. ABD’li yetkililer, Bitfinex hackinden el edilen gelirleri aklamak için komplo kurdukları suçlamasıyla Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan isimli evli çifti New York’ta tutukladı. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği InvestAnswers’ın sunucusu, Bitcoin’in mevcut değerini üç katına çıkarabileceğini söyledi. Ünlü analist, şu anda satmaya istekli olmasalar da birçok kişinin esneklik amacıyla Bitcoin’i borsalarda sakladığını söyledi. Bu yüzden BTC’nin uzun vadede yükseliş sinyalleri verdiğini söyledi. 

  11 Şubat Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında baskı yaratmaya başlayan ayıların etkisiyle piyasadaki satışlar hızlandı. Riskli varlıkların bu dönemde Fed’den gelecek olumsuz haberlerin etkisiyle çok kırılgan yapıda olması, Bitcoin fiyatını da olumsuz etkiledi. Bitcoin fiyatında 11 Şubat Cuma gününde yüzde 2.60 oranında kayıp yaşanırken yeniden hafta başındaki seviyelere dönüş oldu. BTC fiyatın borsalardaki kapanışta 42 bin 388 dolarlı seviyeleri gördü. 

  ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi BTC’nin uzun vadede 150 bin dolara ulaşacağını söyledi. Geçen sene 146 bin dolar hedefini güncelleyen analistler ufak bir artışla yeni tahminlerini açıkladı. Bu açıklama kripto para topluluğunda büyük heyecan yaratı. 

  Analistler ayrıca BTC’nin ayı piyasasına girmesi halinde büyük çapta bir yatırımcı kaybı yaşayabileceği riskine dikkat çekti: “Bitcoin için ileriye dönük en büyük zorluk, oynaklığı ve daha fazla kurumsal kabulü engelleyen yükseliş ve düşüş döngüleridir.” BTC’deki oynaklığın azalmasıyla yeni rekorların geleceği belirtildi.

  12 Şubat Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasındaki negatif görünüm sürdü. BTC fiyatındaki düşüşler altcoin piyasasını da olumsuz etkilerken borsalardan çıkışlar hız kazandı. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatı 12 Şubat Cumartesi gününde yüzde 0.43 düşüşle 42 bin 205 dolar seviyesine kadar geriledi. 

  ABD’nin önde gelen bankalarından Wells Fargo, “Kripto Para Birimini Anlamak” anlamak başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almak için çok geç olmadığı öne sürüldü: “Özellikle kripto para birimleri ile geçmiş performansa çok fazla odaklanmanın yeni yatırımcılar için yanıltıcı olabileceğine inanıyoruz.”

  Yatırım dünyasının önde gelen isimlerinden Fidelity Investments direktörlerinden Jurrien Timmer, benimseme oranı arttıkça Bitcoin fiyatının katlanarak artacağını vurguladı. Timmer, Bitcoin’in piyasa değeri açısından dünyanın en büyük firması Apple ile aynı büyüme yolunu izlediğine dikkat çekerken yıllar geçtikçe BTC’deki yükselişin süreceğini kaydetti. 

  13 Şubat Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında yüzde 0.34 düşüş yaşandığı 13 Şubat Pazar gününde haftalık bazda kayıp olması yatırımcıları tedirgin etti. Haftaya 42 bin 385 dolarda başlayan Bitcoin haftanın son işlem günündeki düşüşle birlikte 42 bin 61 dolardan fiyatlandı. Analistler, bu desteğin önemli olduğunu söylerken BTC piyasasında nasıl bir görünüm olacağı belirsizliğini korudu. 

  Yatırımcıların takip ettiği dijital varlık yöneticisi CoinShares, son raporunda, Bitcoin, Solana (SOL) ve Cardano (ADA) için önemli kurumsal yatırım girişlerinin olduğunu belirti: “Bitcoin, geçen hafta 71 milyon dolar ile kripto girişlerine öncülük etmeyi sürdürdü. Son üç haftada 108 milyon dolarlık giriş görüldü ve Aralık ayının başından bu yana en yüksek rakama ulaştı.”

  Deneyimli analist Justin Bennett, Bitcoin’in 50 bin doların üzerine çıkması için, kritik bir direnç seviyesini geride bırakması gerektiğini söyledi. Bunun için ilk olarak 46 bin 200 dolarlı seviyeleri işaret eden analistin bu yorumları toplulukta büyük ilgi gördü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle