Kripto Para

Son dakika: ABD enflasyon verileri açıklandı! BTC'de ilk tepki olumsuz

  Küresel piyasalarda merakla beklenen ABD enflasyon verileri açıklandı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) için yön belirleyici etkisi olan enflasyon rakamları belli oldu. Aylık enflasyon beklentiler dahilinde gelirken BTC ve kripto paralarda düşüş sinyalleri yansıdı.

  ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz politikası kapsamında aldığı kararları doğrudan etkileyen enflasyon verileri geldi. Açıklanan verilere göre ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0.2 olarak açıklandı. Beklentiler yüzde 0.2 iken, bir önceki veriler de yüzde 0.2 olmuştu.

  Aylık veriyle birlikte ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 3.2 oldu. Yıllık beklenti yüzde 3.3 olması yönündeyken önceki ay yüzde 3 seviyesindeydi. Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi aylık yüzde 0.2 olarak açıklanırken beklentiler ve önceki ayki veriler yüzde 0.2 olmuştu.

  ABD TÜFE Verileri Açıklandı

  FED’in faiz kararında etkisi olduğu bilinen Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi yıllık yüzde 4.7 olarak açıklandı. Bu verilerde beklentiler yüzde 4.8, önceki yüzde 4.8’di. Piyasaların kafasını karıştıran veriler kripto paralar başta olmak üzere riskli piyasalarda volatiliteyi arttırdı. Ancak bazı verilerin beklentilerle aynı ve yakın gelmesi piyasadaki fiyatlamaları etkiledi.

  ABD’de TÜFE dışında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları hakkında veriler de geldi. Rapora göre işsizlik haklarından yararlanma başvuruları beklentilere paralel olarak 230k olarak açıklandı. Küresel piyasalarda merakla beklenen TÜFE verileri sonrası BTC ve kripto paralardaki hareketlilik dikkatlerden kaçmadı.

  BTC Fiyatında Gerileme Yaşandı

  Spot BTC ETF başvurularına onay verileceğine ilişkin haberlerin çıkması BTC fiyatını 30 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarmıştı. Fakat son gelişmeler ve TÜFE verileriyle birlikte BTC’de 29 bin 500 dolara kadar geri çekilme oldu. Yarın ABD’de açıklanması beklenen Üretici Fiyat Endeksi sonrası piyasada volatilite artışı görülebilir.

  Öte yandan FED Başkanları önümüzdeki aylarda gelecek enflasyon verilerini yakından takip edeceklerini ve buna göre faiz artırımına son verebileceklerini söylemişti. Piyasada gözler şimdi Eylül ayında gelecek enflasyon verilerine çevrildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle