Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 1 – 7 Şubat 2022

  Kripto para piyasasında yeniden yükseliş sinyalleri takip edilirken, altcoin piyasası da hareketli bir dönemden geçiyor. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatındaki değişimler yatırımcıların dikkatini çekiyor. Kripto para piyasası genelinde görülen toparlamadan destek alan ETH fiyatı yeniden yüksek seviyelere ulaşmasıyla yatırımcıları sevindiriyor.

  1 – 7 Şubat 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  1 Şubat Salı Ethereum Borsa Özeti

  Yeni hafta büyük umutlarla başlayan altcoinlerde Ethereum fiyatındaki yükseliş yatırımcıları umutlandırdı. Boğa rallisi bekleyen yatırımcılar şubat ayının ilk işlem gününden yüzde 3.73 oranında değer artışı elde etti. 1 Şubat Salı gününde borsalardaki Ethereum fiyatı 2.787 dolara ulaşarak yükseliş beklentilerini arttırdı. 

  ABD merkezli dev yatırım bankası JP Morgan analistleri Ethereum’un, Solana gibi alternatif blockchain’lerin ortaya çıkmasıyla birlikte DeFi üzerindeki hakimiyetinde kayıplar yaşamaya devam edeceğini açıkladı: “En çarpıcı şey, Ethereum’un küçük çaplı altcoin’lerle birlikte benzer bir oranda düşüş yaşaması ve bu nedenle Ethereum’un ana rakiplerine karşı piyasa değeri payını tekrar yakalayamamış olmasıdır.”

  Ünlü on-chain analisti Willy Woo, Ethereum’un, ağdaki dolandırıcılık vakalarına rağmen yeniliği teşvik ettiği için ilgi görmeye devam ettiğini söyledi. Ethereum ağında gerçekleşen dolandırıcılık faaliyetlerinin yeni bir şey olmadığını hatırlatan analist internet dünyasında bu tür vakaların normal olduğunu ifade etti. 

  2 Şubat Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde olumlu sinyaller veren Ethereum, 2 Şubat Çarşamba gününde bu pozitif görünümü bozdu. Lider altcoin ETH fiyatında dünkü yüzde 3.73 oranındaki yükselişin üzerine bugün yüzde 3.81 oranında kayıp geldi. Böylelikle 24 saat önceki kazançlarını sıfırlayan Ethereum yatırımcılarını şaşırttı. 

  Deneyimli kripto para analisti Justin Bennet, Ethereum’un iki olası olasılık sunduğu için yatay hareket ettiğini söyledi: “Ethereum aşağı inebilir ve 2000 doları test edebilir. Şimdi, diğer taraftan, burada bu alanın üzerinde, tam 2900 dolar civarında bir kapanışla beraber sıradaki seviyeler 3100 ila 3200 dolar olur.”

  Topluluğun yakından takip ettiği en son Ethereum güncelleştirmeleri ile gelen yakım mekanizması iyi bir iş çıkardı. Wacththeburn son raporuna göre şimdiye kadar 4.8 milyar dolar değerinde 1 734 893 adet Ethereum yakılarak ağdan çıkarılmış oldu. Böylelikle arz dengesi sağlandığı için fiyata olumlu yansıması oldu.

  3 Şubat Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatındaki satışların ardından piyasa toparlanma sinyalleri gösterdi. 3 Şubat Perşembe gününde yüzde 0.44 oranında bir artışla pozitif sinyaller yakan ETH böylelikle yatırımcısını yükseliş için umutlandırdı. Analistler de Ethereum grafiğindeki yükseliş potansiyeline dikkat çekerek yatırımcılara al sinyali olduğunu ifade etti. 

  Ethereum’un en popüler veri görüntüleme ve analiz platformlarından Dune Analytics, büyük gelir elde ettiği finansman turunun detaylarını açıkladı. Dune CEO’su Fredrik Haga’ya göre finansman turunda agresif hamleler yapıldı: “Kendilerine herhangi bir Excel dosyası ya da sunum bile yapmadık. Bize kendileri geldiler ve yaptığımız işe, geçmişte başardıklarımıza karşı inanılmaz bir inançları vardı. Bunun ardından bize reddedemeyeceğimiz bir teklifte bulundular.”

  Analistler Ethereum, Solana ve daha fazla zinciri birbirine bağlayan popüler blok zincir köprüsü Wormhole hacklenme haberi ile beraber piyasadaki gelişmeleri yorumladı. Bu süreçte düşüş trendinde olan Bitcoin ve ETH tarafında geri çekilmelerin devam edebileceği belirtildi. 

  4 Şubat Cuma Ethereum Borsa 

  Altcoin yatırımcılarının şubat ayının ilk günlerinde beklediği yükseliş hareketi 4 Şubat Cuma günü kendini gösterdi. BTC önderliğinde kripto para piyasasına olan ilginin artmasıyla birlikte varlıklarda ciddi ralliler görüldü. Kripto para piyasasındaki risk iştahının yükselmesi Perşembe gününde Ethereum fiyatının yüzde 11.22 oranında değer kazanmasına yol açtı. 

  Wormhole platformunda, 120 bin Ethereum‘un çalındığı haberinden sonra sözleşmedeki teminatların akıbetleri merak ediliyordu. Wormhole ekibinden yeni bir açıklama geldi: “Tüm fonlar geri yüklendi ve Wormhole yedeklendi. Desteğiniz için derinden minnettarız ve sabrınız için teşekkür ederiz.”

  Ethereum Name Service’ı (ENS) yöneten organizasyonun topluluk sorumlusu Brantly Millegan, sosyal medyadaki tartışma sonrası gündeme geldi. 2016’da attığı homofobik tweetinin ortaya çıkmasının ardından görevinden alınan Millegan, sosyal medya hesabından özür mesajı yayınladı. 

  5 Şubat Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki yükseliş hareketleri dünkü parabolik hareketin de üzerine çıktı. Bazı analistler satış baskısının arttığını söylese 5 Şubat Cumartesi gününde Ethereum fiyatı yüzde 0.63 daha değer kazanmayı başardı. Böylelikle haftaya 2.600 dolarda başlayan Ethereum fiyatı Cuma günü kapanışta 3 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla yatırımcısını sevindirdi. 

  Hollanda merkezli KPMG International, 2021 yılı için yaklaşık 32 milyar dolarlık gelir bildirdi. Şirket ayrıca son yatırım hamlesiyle birlikte kripto para yatırımı yapan şirketler arasına katıldı. Ancak şimdilik satın almış olduğu Bitcoin ve Ethereum miktarı hakkında açıklama yapmadı.

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, katman-2 zincirlerindeki ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem ücreti sorunlarına karşı bir çözüm önerisi sundu. Buterin’in bu teklifi sonucunda, büyük miktarlarda veri taşıyan işlemlerin gerçekleştirilmesi için yeni bir işlem formatı oluşturulacak. Ayrıca değişiklik sayesinde 2022 yılı sonunda işlem ücretleri 5 kattan fazla azalacak.

  6 Şubat Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününe gelindiğinde gelindiğinde kripto para piyasasındaki yükseliş umutları bir kez daha tazelendi. Popüler altcoinlerde yükseliş hareketleri devam ederken Ethereum fiyatı yüzde 1.41 oranında değer kazandı. 6 Şubat Pazar gününde borsalardaki Ethereum fiyatı kapanışta 3 bin 56 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  ETH fiyatını yorumlayan Mashinsky, lider altcoinin ekosistem genişledikçe ve benimseme oranı yükseldikçe bu yılın sonlarında veya 2023’ün başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabileceğini söyledi. Bu analiz, altcoin yatırımcıları arasında büyük bir heyecan yarattı. 

  Bloomberg Intelligence ekibi, Ethereum ulaşabileceği bir sonraki kritik seviye hakkında önemli açıklamalar yaptı. Deneyimli analist Mike McGlone’un liderlik ettiği ekip, ETH fiyatının yaptığı piyasa hareketlerinin, kripto paranın bir tavan değil taban oluşturduğunu vurguladı. 

  7 Şubat Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ETH fiyatındaki kademeli yükseliş sürdü. Satış baskısına rağmen adım adım yükselen Ethereum bu performansı ile yatırımcısının yüzünü güldürdü. Ethereum fiyatındaki değişimle birlikte 7 Şubat Pazartesi gününde yüzde 2.75 oranındaki artış 3 bin 140 dolarlı seviyeleri gösterdi. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, ağın neden daha hızlı olamayacağını açıkladı. Buterin, blok süresini azaltmanın “güvenlik ve ademi merkeziyetçilik” gibi unsurlardan ödün verilmesi anlamına geldiğini ifade etti. 

  Ünlü isme göre Proof-of-Work ile ilgili “temel sorun”, blok zamanının yerleşik rastgele yapısıdır. Ethereum’un ortalama blok süresi 13 saniye olabilir, fakat her 13 saniyede bir bloğun yazıldığı anlamı çıkarmak gerekmez. Buterin, yeni bir bloğun, sonuncunun onaylanmasından yalnızca bir saniye sonra onaylanma şansı olduğunu söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle