Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 21 Şubat – 27 Şubat 2022

  Kripto para piyasası, tüm küresel piyasalarda olduğu gibi jeopolitik riskler sebebiyle inişli çıkışlı bir grafik çiziyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında son dönemde etkili olan gelişmeler, başta Rusya – Ukrayna savaşı ve ardından enflasyon problemleri görülüyor. Geride kalan 7 günlük sürede sert düşüş sonrası toparlanma sinyalleri gösteren BTC ve altcoinlerde yatırımcılar piyasayı yakından takip etmeye devam ediyor.

  21 Şubat ile 27 Şubat 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  21 Şubat Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yüzde 3.49 oranındaki düşüşle yatırımcılarını üzdü. BTC fiyatındaki geri çekilmede politik ve küresel risklerin ağırlık bastığı belirtildi. Küresel piyasalarda risk iştahının azalması BTC başta olmak üzere tüm kripto para projelerini baskılamaya devam ediyor. Bu süreçte BTC fiyatı günün sonunda 37 bin dolar seviyesinden kapanış yaptı. 

  Tecrübeli kripto para analisti Peter Brandt, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının hızlı bir yükseliş beklememeleri gerektiğini ve uzun vadeli yatırım yapmalarını söyledi: “Sürekli ‘to the moon’ söylemleriyle Bitcoin yatırımcılarına büyük bir kötülük yapılıyor. Düzeltmeler uzun sürebilir. Verilmesi gereken mesaj sürekli bir hype değil, uzun vadeli dayanıklılık olmalıdır.”

  Yatırımcıların yakından takip ettiği Three Arrows Capital CEO’su Zhu Su, piyasadaki güçlü düzeltmeye rağmen birçok yatırımcının kripto varlıklarını satmamasını değerlendirdi. 2018 ve 2019 yıllarındaki ayı piyasasında en dipten satış yaparak yaşadıkları tatsız deneyim yüzünden yatırımcıların düşüşlerde satış yapmayıp ekleme yaptıklarına dikkat çekti. 

  22 Şubat Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Haftaya olumsuz sinyaller ile başlayan BTC, 22 Şubat 2022 Salı gününde yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. Dünkü düşüş sonrasında yüzde 3.32 oranında değer kazanan BTC bu sayede kayıplarını büyük bir oranda telafi etti. Borsalardaki BTC fiyatı yeniden 38 bin 220 dolarlı seviyelere gelirken, analistler bu hafta fiyatın yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi. 

  Kripto para veri analiz platformu Glassnode raporu, 6 aydan fazla bir süredir tutulan Bitcoin arzında rekor seviyeye gelindiğini ortaya koydu. Buna göre Bitcoin’i uzun süre önce satın alan yatırımcıların çoğu, satmak yerine elinde tutmayı tercih ediyor ve hatta düşüşlerde ekleme yapıyor.

  Bitcoin bir haftadır Rusya – Ukrayna gerginliği nedeniyle önemli ölçüde gerilemişti. ABD’den gelen haberler, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ın Rusya’ya ekonomik yaptırım sinyali vermesi ve Putin’in ülkede isyancıların elindeki iki bölgeyi resmen tanıması piyasadaki dengeleri değiştirdi. Bir miktar toparlama yapan BTC yükselişinin kalıcı olup olmadığı merak konusu oldu.

  23 Şubat Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen en büyük kripto para BTC, Rusya’ya yaptırım açıklamalarının ardından düşüş hareketleri gösterdi. Gün içinde 37 bin dolar desteğini test eden Bitcoin, buradan gelen tepki alımlarıyla bir miktar toparladı. Ancak Bitcoin 23 Şubat Çarşamba gününü yüzde 2.68 oranında kayıpla 37 bin 220 dolarda kapattı. 

  Alman kripto para medya kuruluşu BTC-ECHO haberinde, Avrupa Parlamentosu’nun Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklayacağı belirtildi. Avrupa Birliği’nin yasama organları kripto paraları yasaklamak için harekete geçti.

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’den elde edilen gelirlerle bir evcil hayvan hastanesi açacağını duyurdu. Hem hayvan severlerden hem de kripto para yatırımcılarından büyük beğeni toplayan bu haberde açılışın 19 Şubat’ta planlandığını ancak etkinliğin açıklama yapılmadan iptal edildiği yer aldı. 

  24 Şubat Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Yeniden yükseliş sinyallerinin görüldüğü kripto para piyasasında öncülüğü yine Bitcoin çekti. ABD Başkanı Joe Biden’ın piyasalara umut veren olumlu açıklamaları, riskli varlıklara olan talebi arttırdı. ABD borsalarına paralel bir şekilde kripto para piyasasında da yükselişler görüldü. 24 Şubat Perşembe gününde BTC fiyatında yüzde 3 civarında bir artışla 38 bin 335 dolarlı seviyeler takip edildi. 

  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın hız kazanması ile sarsılan sadece kripto para piyasaları olmadı. ABD borsaları düzeltme bölgesine gerilemeye devam etti. Putin’in konuşması sırasında açık olan Asya piyasaları da tepki gösterdi. Riskten kaçış kripto para fiyatlarındaki düşüşü hızlandırdı. 

  Başarılı kripto para analisti PlanB, Bitcoin’i bir emtia olarak değil de bir teknoloji hissesi olarak gördüğünü söyled: “Bitcoin düştü, altın yükseldi. Görünüşe göre çoğu yatırımcı, BTC’yi bir emtia / dijital altın olarak değil, Google veya meme hissesi gibi bir teknoloji hissesi olarak görüyor.”

  25 Şubat Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para BTC fiyatındaki belirsizlikler 25 Şubat Cuma gününde devam etti. Üstelik Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş kızışmışken hareketlilik yatırımcılarda panik yarattı. Cuma günü kapanışta yeniden atağa kalkan BTC yüzde 2.27 oranında artışla 39 bin 2109 dolara kadar çıkarak haftalık yükselişini sürdürdü. 

  Stack Funds COO’su Matthew Dibb Fed’in faiz kararı hakkında önemli açıklamalar yaptı: Fed’in Mart ayındaki faiz artışı planlarından tümüyle geri adım attığını hayal etmek zor. Enflasyonist baskıların emtia fiyatlarını artıracağına şüphe yok. Rusya ve Ukrayna, çeşitli değerli metaller ve tarımın en büyük ihracatçılarından olmaya devam ediyor.”

  Kripto para topluluğunun bir numaralı ismi olan Elon Musk’ın kardeşi Kimbal Musk, ETHDenver konferansında Bitcoin yatırımı hakkında açıklamalar yaptı. Küçük Musk, şirketin 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığında Bitcoin’in çevresel etkisi konusuna dikkat etmediklerini ifade ederek büyük bir pot kırdı. 

  26 Şubat Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin’de olumlu sinyaller bir süre daha devam etti. Bitcoin fiyatı gün içinde 40 bin direncine kadar yükseldi ancak bu seviyede satış baskısı artında fazla tutunamadı. İnişli çıkışlı bir grafik çizen BTC yüzde 0.24 oranındaki kayıpla 26 Şubat Cumartesi gününü 39 bin 116 dolarlı seviyelerde kapadı. 

  Ünlü kripto para şirketi Block’un 2021 yılı dördüncü çeyrek kazanç raporu açıklandı. Buna göre Cash App ile 1,96 milyar dolarlık Bitcoin geliri elde edildi. Kripto para borsası Coinbase ise 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 2,5 milyar dolarlık net gelir elde ettiğini duyurdu.

  CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, kripto piyasalar çökerken, MicroStrategy gibi dev şirketlerin Bitcoin satın almaya devam etmesi halinde varlığın “dijital altın” anlatısının geçerli olacağını kaydetti. Dev şirketlerden BTC alımına ilişkin henüz net bir açıklama gelmedi. 

  27 Şubat Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki değişimler yatırımcıları tedirgin etti. Küresel risklerin artması ve riskli varlıklardan kaçış ile güvenli liman arayışı Bitcoin fiyatını olumsuz etkiledi. BTC fiyatı 27 Şubat Pazar gününde yüzde 3.65 oranında kayıpla yeniden 37 bin 689 dolarlı seviyelerden fiyatlandı. 

  Popüler analist Justin Bennett, göreceli güç endeksini (RSI) inceledi. Bennet BTC’yi inceleyerek, geçen ay olduğu gibi 2021 yazında da meydana gelen hareketleri yorumladı. Analist varlığın fiyatında hızlı bir yükseliş beklediğini söyledi. 

  Babel Finance araştırmacısı Robbie Liu “Bitcoin’in kısa vadeli zımni oynaklığının uzun vadeli zımni oynaklığı aşması, piyasanın tersine dönme olasılığını işaret ettiğini” söyledi. Ayrıca Mayıs 2021 çöküşünün ardından benzer bir eğilim gerçekleştiğini hatırlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle