Yeni SEC yönetimi Ripple’a ne sağlayabilir?

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse halihazırda devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple davası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. SEC’nin açtığı davayı “akla yatmadığını” ifade eden Garlinghouse, SEC yönetiminden Jay Clayton’ın ayrılmasını değerlendirdi.

  16 Aralık 2020 tarihinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 20 bin dolar barajını kırarak büyük rallisinin ilk ve en önemli adımını atmıştı. Bu adım ile altcoinler de muazzam yükselişlerine başlamıştı. Ancak 22 Aralık tarihinde SEC’nin Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açması, XRP adına kabus dolu günlerin başlamasına neden olmuştu. 

  Dava sonrası özellikle ABD merkezli olan birçok kripto para borsası da XRP’yi delist edince XRP fiyatı dip noktalarını görmüştü. Bu aşamadan sonra toparlanmaya başlayan XRP için SEC – Ripple davasında yaşanan gelişmeler yakından takip edilmeye başlandı. 22 Şubat tarihinde davanın ilk duruşmasından bir sonuç çıkmadı. Taraflar 6 Nisan tarihinde görüleceği söylenen 2. duruşma için argüman toplamaya devam ediyor. Ancak bu süreçte SEC yönetiminde bir değişiklik yaşandı ve davalılardan biri olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, hem bu değişikliği hem de genel itibariyle davayı değerlendirdi.

  CEO ABD’nin Kripto Para Yaklaşımını Değerlendirdi

  İlk duruşmasından bir sonuç çıkmayan SEC – Ripple davasının ikinci duruşması bekleniyor. İkinci duruşmanın 6 Nisan tarihinde görüleceği söylemleri gündeme gelirken Garlinghouse Bloomberg’de Emily Chang’in konuğu oldu. Garlinghouse, ABD’nin hala Japonya ya da İngiltere kadar kripto para regülasyonu adına kapsamlı bir adım atmadığını dile getirdi. ABD’nin kripto para çalışmalarında geri kaldığını ifade eden CEO, ABD’de bu konudaki belirsizliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

  CEO Olası SEC Yönetiminden Umutlu

  22 Aralık tarihinde SEC, Ripple’a dava açtığında SEC’nin başında Jay Clayton bulunuyordu. Ancak dava açıldıktan 1 gün sonra Clyaton görevinden erken ayrılma kararı almıştı. Bu yıl SEC’nin başına Gary Gensler’in gelmesi bekleniyor.

  Clayton’un yaptığını “akla yatkın” bulmadığını ifade eden Garlinghouse, SEC – Ripple davasının Gary Gensler ile “yeniden değerlendirilebileceğini” vurguladı. Ayrıca Garlinghouse ülkedeki belirsizliklerin giderilmesi için de Gensler ile görüşmeler yapılabileceğini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle