Kriptopara

Ethereum Yorum 2021, 2022, 2023 - ETH Yükselir mi?

  Lider kripto para Bitcoin ardından yatırım portföyüne en çok eklenen ikinci kripto varlık Ethereum’un gündemi şu sıralar oldukça hareketli. Yatırımcılar ise yeni pozisyonları almak için ETH yükselir mi, analist yorumları ne yönde gibi soruların yanıtlarını arıyorlar. Bu yazımızda ETH için analistlerin yaptığı 2021,2022, 2023 yorumlarını ve yükselişe dair tahminleri sunacağız.

  ETH Ne Zaman Yükselir?

  Analistler sene başından buyana tarihsel bazda bir inceleme yapıldığında ETH’nin %400 üstü değer kazanımını kayda aldığını belirttiler. Analistler şu anda ise Ethereum’un 2021 yılı Ağustos ayı içinde etkili değer kazanımını yapabileceğine yönelik konuşuyorlar. ETH’nin 2021 Ağustos ayında 3 bin dolar ile 3.200 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini düşünen analistler mevcutken, Ethereum ağındaki problemlerin çözülmesi gerektiğini belirten analistler de mevcut.

  Uzmanlar Ethereum’un Geleceği Konusunda Ne Düşünüyor?

  Uzman analistler Ethereum hakkında iki farklı noktaya ayrılmış durumdalar. Bir kısım analist ETH geleceğine yönelik yorum yaparken 2021 sene sonu için 6 bin dolar ile 10 bin dolar arasında bir fiyatı beklediklerini ifade ediyorlar. Diğer bir kesim ise tahminlerini maksimum 3.500 dolar seviyesinden yapıyorlar.

  Bu durum ise ABD’li kripto para platformu Finder’in analistlere yönelik gerçekleştirdiği anket sonunda ortaya çıktı. 2021 Mayıs ayı yaklaşırken yapılan ankette, YAP Global kurucusu Samantha Yap gibi önemli isimler yıl sonu için 10 bin dolarlık fiyat tahmini verirken, LMAX Group stratejisti ve analisti Joel Kruger ise ETH’nin 2021 sonunda 3.500 dolar olabileceğini ifade etti.

  ETH savunucusu uzman analistler ETH’nin 2022 sene başında 20 bin dolar seviyesinde olabileceğini, 2023’te ise 30 bin dolar ile 30.500 dolar arası bir fiyatın tabloya gelebileceğini ifade ettiler.

  Ethereum Bitcoin Gibi Olur mu?

  Uzman analistler ETH ve BTC karşılaştırmasında iki farklı safa ayrılmış durumdalar. Bir kesim Bitcoin’in gücünün yenilemeyeceğini düşünürken, diğer bir kesim ise yeni güncellemelere tabi olacak ETH’nin Bitcoin’i geride bırakabileceğini düşünüyor.

  Örneğin Token Metrics CEO’su olan ve tahminleri ile çokça adından söz ettiren Ian Balina, ETH’yi BTC’den daha başarılı gören isimler arasında yer aldı. Ona göre Ethereum projesine destek veren geliştirici sayısı, Bitcoin projesinin geliştirici sayısında 10 kat daha fazla. Ünlü isim bu kapsamda Ethereum ağının gelecekte daha verimli hale gelebileceğini ancak Bitcoin’in bu gelişim sürecinde arkada kalarak fiyat düşüşlerine tabi olabileceğini düşünüyor. Ian, Ethereum’u gelişmiş bir internet ve kripto para yatırım aracı olarak tanımlarken, Bitcoin’in ise sadece saklama aracı olduğunu ifade ediyor.

  Minhael Van de Poppe gibi bir isim ise Bitcoin’in dolar piyasasını ele geçirmeye başladığını artık El Salvador hamlesi ile de yasal para olduğunu belirtip, güç kazanabileceğini açıklıyor. Bitcon’in 2022’de 64 bin dolar üstü rakamları görebileceğini, ETH’nin ise söz edilen 20 bin dolarlık tahmin ile bu noktaya ulaşamayacağını savunuyor.

  ETH savunucusu ünlü analistler aslında son düzlüğüne giriş yapılan Ethereum London hard fork’une yani EIP-1559 yükseltmesine dikkat çekiyorlar. Şu anda test ağlarında olan ve başarılı olması halinde Ethereum’a uygulanacak olan EIP-1559, Ethereum işlem masraflarını düşürecek ve aynı zamanda hızı yükseltecek. Analistler bu yüzden 2021 içinde kesin tarihin belli olması ardından yüksek bir alım talebinin oluşabileceğini ve fiyatın 10 bin dolara yükselebileceğini ifade ettiler. 

  Analistlerden ETH Fiyat Tahminleri

  2021 senesinde ETH fiyat tahmini yapan hatta ETH fiyat tahmini anketlerine katılan çok sayıda analist mevcut. Bu analistler iki farklı görüşü savunuyorlar. Yazımızın bu bölümünde farklı görüşlere sahip analistlerin tahminlerini bir araya getirdik. İşte ETH ile analistlerin gerçekleştirdiği fiyat tahminleri:

  Samantha Yap Ethereum Fiyat Tahmini

  Samantha Yap, Ethereum’un 2021 yıl sonunda 10 bin dolara çıkabileceğini iddia ederek ütopik bir tahmini yapan analistlerden biri oldu. Ünlü isme göre, Ethereum 2021 yılı Ağustos ayında ise 3.500 dolar ile 3.700 dolar bandı arasında dalgalanabilir. 

  Bu tahminlerini anketlere de aktaran isim, EIP-1559 yükseltmesinin şuan test ağında olduğuna ve 30 Haziran ile 7 Temmuz arasında ise Rinkeby’de yükseltme yayınının olacağına dikkat çekti. Bu detayların fiyatları besleyebilecek etkilere neden olacağını düşünüyor. Ünlü isme göre ETH 2022 yılı Şubat ayında ise 25 bin dolar seviyesine çıkış yapabilir. 

  Crypto Michael ETH Fiyat Beklentisi

  Crypto Michael, Ethereum için 10 bin dolarlık hedefin fazla olduğunu düşünene kripto para analistleri arasında yer alıyor. Test ağında olan ve işlem ücretlerini düşürme, arzı azaltma amaçlı yükseltmenin 2021’de tamamlanamayacağını ifade ediyor. Ona göre bu şartlar hakkında konuşmak için önce ağda oylamanın yapılması gerekiyor. Bu yüzden ETH’nin 2021 sene sonunda 4.500 dolar seviyesine çıkış kaydedebileceğini tahmin etti. 2021 Eylül ayında ise 3.500 dolar ile 3.600 dolar arasında dalgalanma beklediğini açıkladı. 

  Analist söz edilen yükseltmenin ETH madenci gelirlerini düşürme sistemi üzerinden arzı azaltacağını bunun ise madencilere hoş karşılanmadığını ifade ediyor. Bu yüzden ağda yapılacak oylama ardından uygulamaya tepkilerin yükselebileceğinin de altını çizdi.

  Luke Martin ETH Fiyat Tahmini

  Luke Martin, Ethereum’un 2021 sonunda 6 bin dolar ile 6.500 dolar bandı arasında olabileceğini savunuyor. Ona göre Etherum akıllı kontrakt sistemini elinde tuttuğu sürece 5 yıl içinde Bitcoin performansını geçebilir. Analist, 2021 yılı Temmuz ayında Ethereum fiyatının 2.500 dolar ile 2.800 dolar bandı arasında olabileceğini belirtti. BTC’yi 2025’de geçebilecek bir fiyat için ise tahmin vermeyerek, Ethereum güncellemelerinin beklenmesi gerektiğini açıklıyor. Ancak, 2023 senesinde 20 bin dolara ulaşan bir fiyatın kayda geçebileceğini belirtti. 

  Sonuç Olarak

  Ethereum gördüğümüz gibi analistlerin dünyasını ikiye bölen bir kripto para birimi oldu. Anketlere dahil olan ve kişisel tahminler yapan uzman analistlerin bir kısmı 6 bin dolar ile 10 bin dolar arası fiyat tahminlerini verirken, diğer bir kısım ise tahminlerinde 5 bin dolar seviyesini aşmamayı tercih etti. Ancak bu tahminlere yönelik her iki saftaki fiyatlardan herhangi birinin oluşması ETH değer kazanımına yol açabiliyor. Dolayısıyla gelecekte yatırımcılar için karlar gündeme gelebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle