Kripto Para

Kırmızı alarm! DeFi platformundan 100 milyon dolar çalındı!

  Kripto para piyasasında son dönemlerde yeniden artan siber saldırı haberlerine bir yenisi daha eklendi. Solana (SOL) blok zinciri üzerine inşa edilmiş olan bir merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Mango, hack saldırısına maruz kaldı. Saldırı sonucunda 100 milyon dolardan fazla değere sahip fonun çalındığı bildirilirken, Mango token fiyatı da hızla düştü.

  Geçtiğimiz yıl kripto para piyasasındaki büyüme ile birlikte artan hack olayları, 2022 yılında ayı piyasası hakimiyetine rağmen ortaya çıkmaya devam ediyor. Merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinden, bu protokollerde bulunan köprü projelere kadar birçok önemli projeyi “haksız kazanç kapısı” haline getiren hacker’lar, bu kez de Solana (SOL) blok zinciri üzerine inşa edilen DeFi platformu Mango’yu hackledi. İlk bilgilere göre platformdan 100 milyon dolardan fazla değere sahip fon çalınırken, Mango token fiyatı da saldırı sonrası hızla düştü.

  DeFi Platformu Mango Markets Saldırıya Uğradı

  Solana tabanlı DeFi platformu Mango Markets hack saldırısına maruz kaldı. Saldırganların teminat sisteminde bir açık buldukları ve bu açıktan sızarak var olan teminatlarını önemli oranlarda artırdıkları ve bu sayede çok ciddi boyutlarda kredi çektikleri bildirildi. Teminatlarını kısa süreli de olsa gerçeğin dışında ve çok daha fazla göstermeyi başaran saldırganlar, Mango Hazinesi’nden 100 milyon dolardan fazla değere sahip fon çaldı. Saldırı sonrasında Mango Markets’in kurucu ortağı Daffy Durairaj, saldırganlara bir mesaj gönderdi.

  Mango Markets Saldırgana Bir Mesaj Gönderdi

  Daffy Durairaj, saldırı sonrasında saldırganlara gönderdiği mesajda, fonların iade edilmesi durumunda kendilerine ödül verileceğini bildirdi. Durairaj öte yandan saldırgan ya da saldırganlara ve kripto para topluluğuna verdiği mesajda “Yaptıklarından ötürü ceza almayacaksın. Zaten büyük bir kâr elde ettin. Mango DAO olarak fonların büyük bir bölümünü kurtardık ve bunları yeniden inşa için kullanacağız” ifadelerini kullandı. Bu mesajın ardından saldırganlar karşı bir talepte bulundu.

  Saldırgan Fon İadesine Karşılık 70 Milyon Dolar Talep Etti

  Hacker, Durairaj’ın mesajının ardından bir hacker yönetişim oylaması sundu ve verdiği yanıtta MSOL, SOL ve MNGO token’ların belli bir USDC adresine gönderilmesi durumunda fonları geri vereceğini bildirdi. Ancak hacker bu işlem için 70 milyon dolar talep ediyor. Saldırganın, talep ettiği 70 milyon doları aldıktan sonra çaldığı fonları iade edeceğinin de bir garantisi bulunmuyor.

  Saldırı sonrasında MNGO token fiyatı yaklaşık %50 oranda düştü ve 0,024 dolar seviyesine kadar geriledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle