Kripto Para

Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı Do Kwon konuştu!

  Kripto para piyasasında tarihin en büyük çöküşlerinden birinin görülmesine neden olan Terra krizi sonrası Terra’nın kurucusu Do Kwon, bir numaralı şüpheli olarak gösterildi. Güney Koreli yetkililerin talebi ile Interpol’ün hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkardığı Kwon, karar sonrası açıklama yaptı.

  Kripto para piyasası Mayıs 2022’de, tarihin en büyük çöküşlerinden birini yaşadı. Bir zamanlar 40 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan LUNA, Terra blok zincirinde yaşanan krizin ardından neredeyse piyasadan tamamen silindi. Haliyle bu çöküş, kripto para piyasasında zincirleme bir etki yarattı ve hala piyasada bu çöküşün izleri görülmeye devam ediyor. Dünya genelinde milyonlarca kripto para yatırımcısının mağdur olmasına neden olan çöküşün sorumlusu olarak işaret edilen Do Kwon, Interpol’ün hakkında kırmızı bülten kararı çıkarmasından sonra açıklama yaptı.

  Interpol’den Kwon İçin Kırmızı Bülten Kararı

  Hatırlanacağı üzere Güney Koreli yetkililer, Terra’nın kurucusu Do Kwon’un kaçmaya çalıştığını gösteren kanıtlarının olduğunu, bu nedenle yakalanması için Interpol’den kırmızı bültenle arama kararı için talepte bulunduklarını açıklamıştı. Kriz döneminde Güney Kore’den Singapur’a taşındığını söyleyen Kwon’un daha sonra Singapur’da olmadığı da ülkedeki yetkililer tarafından yapılan açıklama ile ortaya çıkmıştı. Yaşanan gelişmelerin ardından 26 Eylül Pazartesi günü Do Kwon hakkında Interpol, kırmızı bültenle arama kararı çıkardı.

  “Saklanmak İçin Hiçbir Çaba Harcamıyorum”

  Hakkında kırmızı bülten kararı çıkarılan Do Kwon’a sosyal medyadan sorular yağdı. Bu sorulardan biri de “Nerede saklanıyorsun?” oldu. Do Kwon, sosyal medyadan kendisine yöneltilen bu soruya verdiği yanıtta saklanmak için çaba göstermediğini, günlük yaşantısına devam ettiğini ve oturma odasında kod yazdığını söyleyerek yanıt verdi. Kwon açıklamasında, “Daha önce de söylemiştim, saklanmak için hiçbir çaba harcamıyorum. Yürüyüş yapıyorum, alışveriş merkezlerine gidiyorum” sözlerini dile getirdi.

  Beraberinde 5 Kişi Daha Aranıyor

  Do Kwon, kendi kurduğu ve 40 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan kripto paranın neredeyse piyasadan tamamen silinmesi ile ilgili olarak gelen suçlamalarla karşılaşıyor. Çöküşten sorumlu tutulan ve bazı kimselerin “dolandırıcılık” ile de itham ettiği Do Kwon ve onunla birlikte hareket eden 5 kişi, Güney Kore sermaye piyasası yasalarını ihlal etmek ve bazı diğer suçlardan dolayı aranıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle