Kripto Para

Turkcell'den Kripto para atağı: Ödemeler için başvuru yaptı

  Telekomünikasyon sektörünün önde gelen markalarından Turkcell, müşterileri için kripto para ödeme sistemini getirmeye hazırlanıyor. Şirketin Aralık ayında yaptığı patent başvurusu değerlendiriliyor…

  Kripto para ve blockchain sektörü her geçen gün gelişmeye devam ederken, Türkiye’de hizmet veren şirketler de global gelişmelere ayak uyduruyor. Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Şirketi, kripto para kullanarak ödeme yapılabilmesi için gerekli başvuru sürecine girdi. Türk Patent ve Marka Kurumu’na yeni bir kripto para sistemi için başvuruda bulunan şirket, süreci yakından takip ediyor.

  Banka, doğalgaz, elektrik, internet, telekonünikasyon bilgilerinin ortak bir faturada toplanmasını sağlayan bu sistem için başvuru süreci devam ediyor. Turkcell’in getirmeye çalıştığı bu sistemde faturanın ödemesi, müşterinin dijital cüzdanındaki kripto paranın yerel birime dönüştürülmesiyle gerçekleştiriliyor.

  Tüm Abonelikler Ortak Hesapta

  Kurum ve firmalar, abonelerine sağladıkları hizmetin karşılığı olarak fatura kesimini ayrı ayrı olacak şekilde yapıyor. Turkcell’in patent başvurusu, bu farklı faturaların tek bir dijital hesapta bir araya getirilmesine yönelik gerekli planlamayı içeriyor. Bu hesabın ödemesi de kripto para birimleri ile yapılabilecek hale gelecek.

  Faturaların tek bir sistemde derlenmesi ve ödemelerinde kripto para birimlerinin kullanılabilmesi isteği, hala değerlendirme aşamasında yer alıyor. Fatura bilgilerinin ödeme sunucuna aktarılmasından sonra dijital cüzdana erişim sağlanabilmesi için kripto para sunucusuna da bağlantı yapılacak. Ödeme sırasında müşteri kripto para kullandığında bu para birimleri yerel paraya dönüştürülerek para takas sunucusu üzerinden işlem tamamlanabilecek.

  Turkcell'den Kripto Para ile Ödeme İmkanı 

  2020 yılı Aralık ayında Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Şirketi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulan başvuru sürecinin devam ettiği öğrenildi. Bu patent onaylandığı takdirde kripto paranın para takas sunucusuna blockchain ağı ile transfer edilmesi sağlanacak.

  Faturaları ödeme amaçlı kullanılan kripto para, bu sunucuda yerel para birimine çevrilecek. Yerel para biriminin fatura sunucusuna havale ya da EFT yoluyla gönderebilmesi de mümkün olacak. Turkcell tarafından sunulacak bu hizmette banka, doğalgaz, su, elektrik, İnternet, televizyon ve telefon aboneliklerinin ödemeleri kripto para birimleri ile yapılabilecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle