Kripto Para

Hindistan, BTC için El Salvador örneğiyle yeşil ışık yaktı!

  El Salvador’un attığı Bitcoin (BTC) adımı, dünyanın birçok noktasında devlet bazında bu konunun masaya yatırılmasını sağladı. Kripto paralar konusunda belirsiz tavırlar ortaya koyan Hindistan’dan da bu konuya ilişkin umut verici bir açıklama geldi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumundaki El Salvador, 8 Haziran tarihinde oy çokluğuyla Bitcoin (BTC) yasa tasarısını kabul etti. Kabul edilen yasa, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren El Salvador’un resmi para birimleri ABD doları ve Bitcoin oldu. El Salvador’un kabul ettiği BTC yasası birçok ülkede geniş yankı bulurken, BTC de artık devlet bazında tartışmalara daha fazla konu olmaya başladı. Bu alanda son açıklama Hindistan’dan geldi. Hindistan’dan gelen BTC yasasıyla ilgili açıklama, kripto para piyasalarında umutla karşılandı.

  Sitharaman’a Göre “Bu Teknoloji” Dışlanamaz

  Hindistan’ın, kripto paralar konusunda nasıl bir tavır aldığı ya da alacağı konusu belirsizliğini koruyor. Ancak Hindistan Maliye Bakanı, yaptığı son açıklamasında BTC’ye karşı olumlu sinyaller verdiğini gösterdi. El Salvador’un BTC adımından yola çıkarak yorumlarını dile getiren Maliye Bakanı, Hindistan için şu an El Salvador gibi bir adım atmanın zor olduğunu ancak yine de kimsenin böylesine gelecek vaat eden bir teknolojiyi dışlayamayacağını ifade etti.

  Maliye Bakanı’ndan BTC ve El Salvador Açıklamaları

  Bitcoin ile ilgili olarak Hindustan Times’a konuşan Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Standart insan grubunun dijital paraları önemsemeyeceğini düşünüyordum ancak insanlar bu teknoloji için sokaklara döküldü. Burada bir okur-yazarlık veya anlayış meselesi yok. Burada tartışılması gereken, paranın hangi seviyede şeffaf olduğu ve bu paranın herkes için uygun olup olmadığı…

  Burası dünyadaki gelişmeler hakkında ‘Benim umurumda değil’ diyebileceğiniz bir alan değil. Ancak El Salvador’un attığı adımı atmaya hazır mıyız? Bunu sormamız lazım. Kripto paraların hepsini birden dışlamamız mümkün değil. Böyle fütüristik bir teknolojinin dışlanamayacağından eminim.”

  Sitharaman’ın CBDC Konusunda Açıklamaları

  Bitcoin hakkında konuşan Sitharaman, ayrıca Hindistan’daki merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Bakan bu konuya ilişkin olarak ise şu ifadelere yer verdi:

  “Sistemlerimize uygun bir para geliştirmeliyiz. Hindistan teknolojinin gücüne sahip, fintech bizde yaygın, ekonomimiz de olanaklarla dolu. Bu yüzden dikkatli olmalı ve iyice düşünmeliyiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle