Kripto Para

Karar çıktı: Ripple davasında sevinme sırası SEC’de!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davada, bu kez de SEC lehine bir karar çıktı. Mahkeme, Ripple’ın itiraz mektubuna rağmen SEC’nin süre uzatma talebini kabul etti. Yeni karar ile keşif süresi 8 Nisan tarihine kadar uzatıldı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası açtı. Uzun bir süredir devam eden davada SEC, birçok kez davadaki keşif süresinin uzatılmasını talep etmişti. Son olarak SEC, 23 Mart’ta Garlinhouse ve Larsen ile ilgili keşif süresinin de uzatılması için mahkemeden bir talepte bulunmuştu. Ripple tarafı, SEC’nin zaten birçok kez süreyi uzattığını söyleyerek talebe itiraz etmiş olsa da mahkeme, SEC’nin süre uzatma talebini kabul etti.

  Mahkeme, SEC’nin Talebini Kabul Etti

  SEC, 21 Mart tarihinde SEC – Ripple davasının hakimlerinden biri olan Yargıç Sarah Netburn’e “Daha fazla keşif süresi gerekip gerekmediğinin araştırılması” talebini iletti. Netburn, SEC’nin talebini Ripple’ın itirazlarına rağmen kabul etti. Davanın ayrıca sanıkları olan Brad Garlinghouse ve Chris Larsen isimleri, avukatları aracılığıyla “davanın yeterince uzadığını” belirterek bu talebe itiraz etmişti. Ancak SEC’nin talebi kabul edildi ve CEO Garlinghouse ile kurucu ortağı Larsen, bu karara karşı cevaplarını 8 Nisan tarihine kadar mahkemeye sunmak zorunda kaldı.

  SEC’nin Yanıt İçin 1 Haftası Olacak

  Mahkemenin vermiş olduğu kararı değerlendiren ve davanın yakın takipçisi olan Avukat James Filan, sosyal medya hesabından bilgiler paylaştı. Filan, sanıkların alınan karar hakkındaki görüşlerini 8 Nisan tarihine kadar bildirmek zorunda olduklarını söyledi. Öte yandan Filan’ın açıklamalarına göre SEC tarafının da bireysel sanıkların vereceği yanıttan sonraki 1 hafta içinde, keşif süresinin uzatılması konusundaki fikirlerini ve taleplerini bildirmesi gerekiyor. SEC’nin talep süreci, Ripple’ın yanıt verdiği günden itibaren takip eden 1 hafta içinde olacak.

  Garlinghouse “Zafer” Diyerek Gidişattan Memnundu

  SEC, Mart ayının başlarında mahkemeden bir talepte bulunmuştu. Söz konusu talebinde SEC, Ripple tarafının artık duruşmalarda “adil bildirim” savunmasını kullanmamasını istemişti. Ancak mahkeme, SEC’nin bu talebini reddetmişti ve bu karar, Ripple kanadında oldukça olumlu karşılanmıştı. Hatta Ripple CEO’su ve bireysel sanık Brad Garlinghouse, mahkemenin bu kararını “zafer” olarak yorumlamış ve gidişattan memnun olduklarını dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle